│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

12.5.21

Alkis Baltas - Daniel In The Lions' Den /2020/


 
Alkis Baltas
"Daniel In The Lions' den"
Version of the Medieval liturgical drama for narrator, orchestra and choir

 
 
 
 
Alkis Baltas to jeden z najwybitniejszych  współczesnych greckich kompozytorów. Urodzony w 1948 roku w Salonikach artysta, już w 1970 roku doczekał się pierwszego wykonania swego dzieła na orkiestrę (Thessaloniki State Orchestra pod dyrekcją Solona Michaelidisa). W kolejnych latach współpracował ze stacją radiową Macedonia (1979–1983), był dyrektorem artystycznym Thessaloniki State Symphony Orchestra (1983-1992) oraz zespołów muzycznych Greckiego Państwowego Radia i Telewizji - ERT (1997-1999), a także profesorem w State Conservatory of Thessaloniki (1980-1984). Jest dyrektorem artystycznym dorocznego Festiwalu Muzyki Sakralnej na wyspie Patmos, dyrektorem Konserwatorium Muzycznego w Salonikach i Greckiego Konserwatorium Muzycznego i Sztuki w Atenach. W trakcie swej wieloletniej działalności dyrygenckiej prowadził orkiestry zarówno w Europie jak w USA, Australii czy Argentynie i Turcji.
W roku 2019 nakładem wytwórni Phasma-Music ukazały się dwie płyty wypełnione muzyką skomponowaną przez Alkisa Baltasa: "Sacred Choral Works" z utworami sakralnymi na chór skomponowanymi przez artystę w latach 1978-2010, oraz "Intimate Dialogues" - zbiór pięciu kompozycji rozpisanych na trzy różne składy instrumentalne (zespół kameralny, dwoje skrzypiec, skrzypce i taśma oraz fortepian solo).
Rok 2020 przyniósł trzy kolejne monograficzne albumy Alkisa Baltasa: "Ballet Music", "Musical Mosaics" i płytę "Film Music" zawierającą muzykę do wstrząsającego filmu w reżyserii Yorgosa Keramidiotisa "From Terros to Resistance - Nazi Camp Pavlos Melas Thessaloniki 1941-1944" z roku 2018.
Szóstym albumem wydanym przez Phasma-Music, w całości wypełnionym muzyką Alkisa Baltasa jest płyta zawierająca autorskie opracowanie na chór i orkiestrę średniowiecznego dramatu liturgicznego "Daniel w jaskini lwów". Podobnie jak wyżej wymienione albumy, płyta ukazała się pod patronatem LongPlay.
W okresie od X do XIII wieku w Europie pojawia się nowa forma muzyczno-teatralna, zdefiniowana jako dramat liturgiczny. Łączące teatr z muzyką, dramaty liturgiczne nawiązujące do Biblii, początkowo dotyczyły męki Jezusa, lecz z czasem ich tematyka poszerzona została o opowieści pochodzące ze Starego Testamentu (np. "Arka Noego", "Samson" czy "Dalila"). Na początku utwory wystawiane były wyłącznie w świątyniach, lecz w okresie od XIV do XVI wieku dramat liturgiczny pojawiać się zaczął jako niezależna od kościoła forma, w teatrach i salach koncertowych. Średniowieczne pieśni, z których złożony był program dramatów śpiewane były po łacinie do melodii zarówno świeckich jak kościelnych.
Utrzymany w tradycyjnej starej formule dramatu liturgicznego "Daniel w jaskini lwów" Alkisa Baltasa skomponowany został w 2017 roku z myślą o 16. Festiwalu Muzyki Sakralnej Boskie Objawienie Muzyki, jaki odbywa się na greckiej wyspie Patmos. Opowieść pochodzi z Księgi Daniela (Stary Testament) i dotyczy losu Daniela ukaranego za wiarę w Boga przez perskiego króla Dariusza. Ówczesne prawo nie tolerowało oddawania czci komukolwiek poza królem, a za złamanie tego prawa karano wrzuceniem do jaskini pełnej lwów. Mimo iż król rozumiał wiarę Daniela w Boga, musiał respektować ustanowione prawo.
Na płycie znajdziemy zapis premierowego koncertowego wykonania utworu z 30 sierpnia 2017 roku, jakie miało miejsce w amfiteatrze przed Świętą Grotą Apokalipsy w Patmos.
Kompozytor przygotował wyjątkowe dzieło, w którym rolę narracji pełnią teksty pochodzące ze Starego Testamentu, recytowane zarówno w języku greckim jak angielskim. Przejmujący i pełen uniesień dźwiękowy spektakl bezwarunkowo wciąga odbiorcę jedynym w swoim rodzaju klimatem i pięknymi średniowiecznymi motywami melodycznymi. Partie orkiestry brzmią monumentalnie, nadając utworowi powagi i majestatu, a całość ozdabiają partie wokalne chóru oraz solistów.
Doskonale iż dzięki wytwórni płytowej działającej w ramach prowadzonej od 2016 roku przez greckiego kompozytora Michaila Travlosa Fundacji Phasma-Music, to poruszające dzieło doczekało się publikacji fonograficznej.
Album ukazał się 26 lutego 2021.
Robert Ratajczak
____________________________________________

 
 
Alkis Baltas - Daniel In The Lions' Den
CD 2020, Phasma-Music 029

program:
  1. Overture and choir: Daniel in the lions’ den
  2. Orchestra
  3. Jubilemus regi nostro
  4. Orchestra: the writing on the wall
  5. Cum doctorum
  6. Rex in aeternum vive (solo mezzo): Ut scribentis noscas ingenium
  7. Vir propheta Dei Daniel
  8. Hic verus Dei famulus
  9. Orchestra (Belshazzar’s death)
10. Ecce Rex Darius
11. Orchestra (Intermezzo)
12. Alle psallite cum luya
13. Daniel is praying (solo baritone): Kyrie eleison
14. Rex in aeternum vive - Decreverunt in tua curia
15. Orchestra (God sent an Angel)
16. Angelicum solita (solo tenor)
17. Daniel educite
18. Congaudentes celebremus
19. Astra tenendi - Alleluia

wykonawcy:

Patmos Festival Orchestra:
Odysseus Korelis, Irina Shalenkova, Elena Shalenkova, Sokratis Stathoulopoulos, Konstantinos Boutantas, Georgia Tsolaki, Georgie Hatzis - skrzypce
Antonis Manias, Panagiotis Arapoglou - altówka
Vangjel Nina, Ellie Filippou - wiolonczela
Apostolos Papapetrou - kontrabas
Melina Makri - flet
Aggelos Politis - klarnet
Sokratis Anthis - trąbka
Spiros Lambouras - instr. perkusyjne
Vicky Stylianou - fortepian

Vocal Ensemble:
Natassa Aggelopoulou, Daphne Panourgia - sopran
Maria Vlahopulou, Vasso Karioti - alt
Lucas Panourgias, George Kyriazis - tenor
Joseph Ketentzian, Lefteris Toumaras - bass

Nikos Georgakis - narrator
dyrygent: Alkis Baltas
 ____________________________________________