│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

2.10.21

Anna Koroleva: Antigravity /2021/

Meet Today; 14; Feeling of Autumn; Aqua de Coco; Blues Waltz; Antigravity; Moon Man.

 
 
 
 
 
 
 
Urodzona w Krasnodarze w 1980 roku w muzycznej rodzinie Anna Koroleva jest saksofonistką, pianistką, wokalistką i kompozytorką o ugruntowanej na rosyjskiej scenie jazzowej pozycji. Od czasu swego błyskotliwego debiutu w 1998 roku w zespole znanego nowosybirskiego pianisty Jewgienija Serebrennikowa, artystka jest jedną z najjaśniejszych gwiazd jazzu w Rosji, a w roku 2000 na Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym Jazz at the Hermitage Garden, objawiła się światu jako znakomita kompozytorka i band leaderka.
W kolejnych latach równolegle realizowała własne projekty, jak współpracowała z takimi znakomitościami światowego jazzu jak m.in. Christian McBride, Adam Nussbaum czy Jimmy Heath.
"Antigravity" to wydany nakładem rosyjskiej wytwórni płytowej Jazzist, album Anny Korolevej złożony z siedmiu autorskich kompozycji utrzymanych w konwencji ambitnego akustycznego mainstreamu. Tym samym eksperymentująca w ostatnich latach z elektroniką, funkiem, muzyką etniczną i rozbudowanymi formami nawiązującymi do muzyki klasycznej artystka, wróciła do jazzowej tradycji post-bopu i saksofonu. Warto bowiem wspomnieć iż poprzedni album Korolevej "Ocean Inside” (2019) wypełniła muzyka grana przez nią wyłącznie na fortepianie.
Płyta nagrana została w Moskwie przez grającą na saksofonie altowym liderkę wraz ze znakomitym pianistą Antonem Baroninem, znaną w Polsce z współpracy z Kubą Płużkiem i Dorotą Piotrowską kontrabasistką Darią Chernakovą, oraz perkusistą z którym Koroleva nagrała również swój poprzedni album, Vartanem Babayanem.
W grze saksofonistki dostrzeżemy niebywałą swobodę improwizacyjną i naturalność, ale też energię i siłę, a towarzyszący jej muzycy to sprawdzony skład złożony z doświadczonych instrumentalistów.
W programie znajdziemy zarówno nasycone rytmem rozimprowizowane tematy, jak stylowe ballady: "Feeling of Autumn” i nową wersję znanego z poprzedniej płyty Korolevej pięknego tematu "Moon Man", w której obok saksofonu pełnią blasku lśni klasyczna maestria pianisty Antona Baronina.
Na płycie znajdziemy też posmak muzyki latynoskiej ("Aqua de Coco”), która niejednokrotnie inspirowała
artystkę w przeszłości, oraz nawiązania do równie bliskiego Korolevej bluesa ("Blues Waltz").
"Antigravity" Anny Korolevej to bardzo urozmaicona płyta wypełniona cyklem świetnych autorskich kompozycji utrzymanych w duchu europejskiego jazzu,
na najwyższym z możliwych poziomie.
Album ukazał się 10 września 2021.
Robert Ratajczak

___________________________________________

 
 
Anna Koroleva: Antigravity
CD 2021, Jazzist JZT CD 002

program:
1. Meet Today
2. 14
3. Feeling of Autumn
4. Aqua de Coco
5. Blues Waltz
6. Antigravity
7. Moon Man

personel:
Anna Koroleva - saksofon altowy
Anton Baronin - fortepian
Daria chernakova - kontrabas
Vartan Babayan - perkusja
___________________________________________