Witold Lutosławski:
Tryptyk śląski;
Józef Wieniawski:
Pieśni op.50;
Witold Lutosławski:
Chantefleurs et chantefables.
Na płycie znajdziemy zestawione w formie zwartego programu cykle pieśni Witolda Lutosławskiego (1913-1994): "Tryptyk śląski" do tekstów ludowych i "Śpiewokwiaty i śpiewobajki" ("Chantefleurs et chantefables") do słów Roberta Desnosa, oraz "Pieśni op.50" Józefa Wieniawskiego (1837-1912) do słów Heinricha Heine, Johanna Wolfganga Goethe i Wilhelma Mullera. Wszystkie utwory opracowane zostały na sopran i fortepian.
Wykonawcami materiału zarejestrowanego w latach 2019 i 2020 w Sali im.Henryka Melcera Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie pod czujnym uchem Igora Szymańskiego są: sopranistka i pedagog Anna Mikołajczyk-Niewiedział, oraz ceniony pianista, kameralista i pedagog Robert Morawski.
Znakomitą śpiewaczkę Annę Mikołajczyk-Niewiedział znamy z wielu wspaniałych płyt i zachwycających interpretacji utworów m.in. Stanisława Moryto, Pawła Łukaszewskiego, Wojciecha Łukaszewskiego, czy Józefa Zeidlera.
Ostatnią jak dotąd płytą, na której podziwiać mogliśmy kunszt śpiewaczki był wydany pod patronatem LongPlay album "Paderewski - Pieśni" (2021).
Z kolei pianista Robert Morawski to nie tylko doskonały instrumentalista, ale także przyjaciel mieszczącego się w małopolskiej wsi Kąśnej Dolnej Centrum Paderewskiego.
Grę pianisty podziwiać mogliśmy m.in. na albumach: "Paderewski - Muzyka mojego domu" (2018) oraz "Reminiscencje. 30 lat Centrum Paderewskiego" (2019).
"Tryptyk śląski" i "Chantefleurs et chantefables" Witolda Lutosławskiego mimo iż są znakomitymi dziełami i wielkimi skarbami polskiej muzyki klasycznej, wciąż pozostają niewystarczająco spopularyzowane i mało upowszechnione w repertuarze koncertowym i fonograficznym. Dzięki tej płycie, w zachwycającym wykonaniu tych 12 niezwykle wartościowych pieśni trafia do melomanów.
Opracowania współpracujących z pianistą Robertem Morawskim: Jerzego Kornowicza i Eugeniusza Knapika, nadały utworom świeżość, wyjątkową kolorystykę i nowy wyraz artystyczny.
Z kolei sześć Pieśni op.50 Józefa Wieniawskiego (brata Henryka Wieniawskiego) odnalezione zostały w zbiorach Królewskiego Konserwatorium Muzycznego w Brukseli.
Józef Wieniawski był nie tylko cenionym kompozytorem i pedagogiem, ale też znakomitym pianistą, który jako pierwszy od czasu Ferenca Liszta zmierzył się z kompletem wszystkich Etiud Fryderyka Chopina. Nic dziwnego zatem iż cykl jego pełnych emocji i uniesień pieśni, wyposażony został w wyjątkowo bogaty brzmieniowo i wyrazowo akompaniament.
Album ukazał się 11 stycznia 2022.
Robert Ratajczak
______________________________________________
Anna Mikołajczyk-Niewiedział / Robert Morawski
Józef Wieniawski / Witold Lutosławski - Pieśni
CD 2021, Chopin University Press UMFC CD 132
program:
Witold Lutosławski - Tryptyk śląski:
1. I Allegro ma non troppo - Oj mi się owiesek wysypywa
2. II Andante quieto - Ach, w tej studni żródło bije
3. III Allegro vivace - Kukułeczka kuka
Józef Wieniawski - Pieśni op.50:
4. Die Liebe begann im Monat Marz
5. Grabschrift
6. Nachts im Der Kajute
7. Nahe des Geliebten
8. Ein Eichtenbaum steht einsam
9. Morgenlied
Witold Lutosławski - Chantefleurs et chantefables:
10. La Belle-de nuit
11. La Sauterelle
12. La Veronique
13. L'Eglantine, l'aubepine et la glycine
14. La Tortue
15. La Rose
16. L'Alligator
17. L'Angelique
18. Le Papillon
wykonawcy:
Anna Mikołajczyk-Niewiedział - sopran
Robert Morawski - fortepian
______________________________________________