Chisinau 2 - New Music for Orchestra /2021/

Gregg Birrell: Noah; Lars Michael Fetzek: Symphonic Movement on a Variously Fragmented Theme; Brian Field: Kaleidoscope; Satoru Ikeda: Psaume; Scott Brickman: Symphony #3 (Baltic Poem); Daniele Ciminiello: Fantasia #1; Giorgos Papamitrou: abarkooh; Louis Sauter: Saint-Pétersbourg.
Niniejszy album jest drugą (po "Chisinau 1") płytą wydaną pod patronatem LongPlay, prezentującą premierowe utwory orkiestrowe współczesnych kompozytorów różnych narodowości w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej Republiki Mołdawii pod dyrekcją Mihaila Agafity.
W stolicy i największym mieście Mołdawii Kiszyniowie (Chisinau) działa Filharmonia Narodowa nosząca imię wybitnego skrzypka, dyrygenta i kompozytora Sergheia Lunchevici. W roku 1968 w ramach działalności tej instytucji utworzona została kilkudziesięcioosobowa orkiestra symfoniczna, której repertuar obejmuje dzieła z różnych epok i różnych gatunków, z naciskiem na utwory tworzone przez mołdawskich i rumuńskich kompozytorów. Od 2004 roku koncertującą na międzynarodowych festiwalach (poza Mołdawią także m.in. w Niemczech, Włoszech, Portugalii i Rumunii) orkiestrę, prowadzi Michail Agafiţa.
Wyjątkowym atutem mołdawskich filharmoników jest specyficzne brzmienie uzyskane dzięki wykorzystaniu nietypowych dla orkiestr symfonicznych instrumentów (m.in. cymbały młotkowe, fletnia pana, akordeon i flet).
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej "Serghei Lunchevici" Republiki Mołdawii ma w repertuarze wiele utworów autorstwa mołdawskich kompozytorów, oraz dzieła pochodzące z żelaznego kanonu muzyki symfonicznej. Dysponująca znakomitym warsztatem wykonawczym orkiestra często podejmuje się prawykonań utworów współczesnych kompozytorów, czego dowodem są choćby dwie zrealizowane w kiszyniowskim Life.N.Co Records płyty wydane nakładem  prowadzonej od 2016 roku przez greckiego kompozytora Michaila Travlosa, Fundacji Phasma-Music.
Na drugiej z płyt poznajemy niezwykle atrakcyjne utwory orkiestrowe ośmiu współczesnych kompozytorów: Gregga Birrela, Larsa Michaela Fetzeka, Briana Fielda, Scotta Brickmana, Satoru Ikedy, Daniele Ciminiello, Giorgosa Papamitrou i Louisa Sautera.
Rozmaitość stylów i indywidualne preferencje muzyczne każdego z twórców, oraz bogate brzmienie Mołdawskiej Orkiestry, sprawiają iż mamy do czynienia z wyjątkowo atrakcyjnym programem, który zachwyci nawet najbardziej wymagającego melomana.
O ile na poprzednim albumie mieliśmy do czynienia z formami bardzo rozbudowanymi, druga płyta przynosi utwory krótsze i bardziej zwarte.
75-minutowy album otwiera "Noah" Gregga Birrella, pełen zachwycającej melodyki rytmiczny utwór napisany z okazji narodzin syna przyjaciół kompozytora, w swej estetyce nawiązujący do ludowych tradycji i klasycznego romantyzmu. 
Następujący po nim "Symphonic Movement on a Variously Fragmented Theme" Larsa Michaela Fetzeka to (mimo iż trwający zaledwie 6 i pół minuty) utwór bardziej złożony przedstawiający główny temat w formie fragmentarycznej i odwróconych w tonacji motywach.
"Kaleidoscope" Briana Fielda to zgodnie z tytułem, obraz zmieniających się i ewoluujących dźwiękowych krajobrazów, w "Psaume" Satoru Ikeda analizuje zdjęcie wykonane dzięki astronomicznemu teleskopowi, na którym zjawisko coraz bardziej ciemnego światła obrazuje coraz odleglejszą przeszłość, a w "Fantasia #1", Daniele Ciminiello zestawia obok siebie swoje rozmaite muzyczne doświadczenia.
Trzy z kompozycji odnoszą się do konkretnych miejsc jakie zainspirowały ich twórców: Symphony #3 ("Baltic Poem") Scotta Brickmana to wrażenia z podróży na Łotwę i Litwę, "abarkooh" Giorgosa Papamitru odnosi się do małej wioski położonej na pustyni w Iranie, a w zamykającej album złożonej z czterech miniatur kompozycji, Louis Sauter dźwiękami opisuje swoją wizytę w Sankt Petersburgu.
Znakomity album nie tylko dla miłośników muzyki symfonicznej i orkiestrowej, ale dla każdego melomana.
Album ukazał się 19 listopada 2021.
Robert Ratajczak

____________________________________________


Chisinau 2 - New Music for Orchestra
CD 2021, Phasma-Music 042

program:

  1. Gregg Birrell - Noah
  2. Lars Michael Fetzek - Symphonic Movement on a Variously Fragmented Theme
  3. Brian Field - Kaleidoscope
  4. Satoru Ikeda - Psaume
  5. Scott Brickman - Symphony #3 (Baltic Poem)
  6. Daniele Ciminiello - Fantasia #1
  7. Giorgos Papamitrou - abarkooh

Louis Sauter - Saint-Pétersbourg
  8. Sur la Néva
  9. Un dîner au Tsar
10. Le musée de l’Ermitage
11. Perspective Nevsky

wykonawcy:
The Symphonic Orchestra of The National Philharmonic "Serghei Lunchevici" of Republic of Moldova
dyrygent: Mihail Agafita
____________________________________________