Lamedh /2021/

Pas de Deux;  August Moon(s)Two Minute Duo #1; Antiparathesis; Pas de DeuxEnchantment; Daphnaie; Contemplatio; Dark Shadow Haze; Mediterranean Portraits Series; Capriccio; ExordiumPart A; Quipu; Intarsia; A Sketch; Umbriel; A Short Dialogue; Waltz of the Winds; Spring Games; With No Program.

Album "Lamedh" jest kolejną płytą znakomitej flecistki Iwony Glinki jaka ukazała się w cyklu albumów dedykowanych najstarszemu zachowanemu alfabetowi, powstałemu ok.1050 roku p.n.e. alfabetowi fenickiemu.
Na program płyt tworzących "fenicką serię", spośród których każda dedykowana jest innemu znakowi alfabetu, składają się przygotowane przez współczesnych kompozytorów z całego świata utwory, w których instrumentem przewodnim jest flet.
Pojawia się on jednak w rozmaitych odmianach (flet altowy, basowy, piccolo), oraz występuje w różnych konfiguracjach: solo, z fortepianem, klarnetem, obojem, harfą, gitarą, wibrafonem, czy saksofonem.
Grającej na fletach Iwonie Glince na "Lamedh" towarzyszy klarnecista Yannis Samprovalakis, pianistka Vicky Stylianou, a w jednym z utworów wiolonczelista Renato Ripo.
Znana z kilku poprzednich płyt cyklu oraz wydanego pod patronatem LongPlay solowego albumu "Louis Sauter - Les Noces de Chounette" (2021) Vicky Stylianou, to urodzona w Atenach znakomita pianistka która już jako nastolatka została laureatką I nagrody Panhelleńskiego Konkursu Pianistycznego „K. Papaioannou”. Od lat z powodzeniem koncertuje specjalizując się w formach solowych i kameralnych, poza Iwoną Glinką, współpracując m.in. z Virginie Bove, Georgem Georgiou, Yannisem Samprovalakisem, czy Andreasem Georgotasem.
Utwory składające się na program wydanego nakładem prowadzonej od 2016 roku przez greckiego kompozytora Michaila Travlosa Fundacji Phasma-Music albumu "Lamedh", to 22 kompozycje 21 współczesnych kompozytorów z różnych stron świata, które zostały zarejestrowane i opublikowane w formie płyty po raz pierwszy (światowe premiery fonograficzne).
Pośród kompozytorów, których mieniące się rozmaitymi dźwiękowymi barwami miniatury tworzą blisko 77-minutowy program, znajdziemy m.in. Amerykaninów: Aarona Altera, Briana Fielda, Scotta Brickmana i Richarda Pressleya, Louisa Sautera (Francja), Ssu-Yu Huang (Tajwan), greckich twórców: Ananiasa Ananiadisa, Manosa Panayiotakisa, Giorgosa Papamitrou, Vaileiosa Kolovosa, Michaila Travlosa i Yiolę Voutsina-Papagiannidi, ale też polskich kompozytorów: Szymona Borysa i Andrzeja Mozgalę.
Zebrane utwory tworzące spójny i bardzo atrakcyjny program, zarejestrowane zostały w lipcu 2020 roku (Subway Recording Studios) i czerwcu 2021 (Decibel Studio).
Na płycie mieszają się rozmaite gatunki i indywidualne style jakimi dysponują kompozytorzy, tworząc znakomity przegląd współczesnych kameralnych miniatur, powstałych w XXI wieku w różnych stronach świata.
Album ukazał się 21 września 2021.
Robert Ratajczak

____________________________________________


Lamedh
CD 2021, Phasma-Music 041

program:

  1. Aaron Alter- Pas de Deux for flute and bass clarinet
  2. Whitman Brown - August Moon(s) for flute clarinet
  3. Lars Fetzek - Two Minute Duo #1 for alto flute and bass clarinet
  4. Ananias Ananiadis - Antiparathesis for flute and piano
  5. Brian Field - Pas de Deux for alto flute and bass clarinet
  6. Jarmo Herkman - Enchantment for alto flute and bass clarinet
  7. Robert Herschbach - Daphnaie for flute and bass clarinet
  8. Szymon Borys - Contemplatio for flute and piano
  9. Ssu-Yu Huang - Myths for flute clarinet
10. Alice Hunter - Dark Shadow Haze for flute clarinet

Jimmy Kachulis - Mediterranean Portraits Series:
11. Circle Round for flute clarinet
12. Mourning Song for flute clarinet
13. Whirling Dervish for flute clarinet

14. Scott Brickman - Capriccio for flute and piano
15. Manos Panayiotakis - Exordium for flute and bass clarinet
16. Giorgos Papamitrou - Part A for flute and clarinet

Richard Pressley -
17. Quipu for bass flute and bass clarinet
18. Intarsia for bass flute and bass clarinet

19. Vasileios Kolovos - A Sketch for flute and piano
20. Louis Sauter - Umbriel for flute and bass clarinet
21. Michail Travlos - A Short Dialogue for flute and bass clarinet
22. Matthew Willis - Waltz of the Winds for flute clarinet
23. Andrzej Mozgala - Spring Games for flute and piano
24. Yiola Voutsina-Papagiannidi - With No Program for flute, cello and piano

wykonawcy:
Iwona Glinka - flety
Yannis Samprovalakis - klarnety
Vicky Stylianou - fortepian 
Renato Ripo - wiolonczela
____________________________________________