Anna Ignatowicz-Glińska: Apotropeion;
Joanna Bruzdowicz-Tittel:
Polskie drogi i rozdroża; Szesnaście obrazków z wystawy Salvadora Dali;
Ewa Serafin: Fire bilder fra Ragnarok.
Pochodząca ze znanej rodziny polskich artystów, znakomita i wielokrotnie nagradzana pianistka kameralistka Joanna Maklakiewicz, ma w dorobku wiele recitali z polską muzyką fortepianową XIX wieku, a także koncerty kameralne obejmujące bardzo szeroki repertuar (od XVIII-wieku po muzykę współczesną). Z powodzeniem koncertuje nie tylko w wielu krajach europejskich, ale też w USA i Japonii, oraz bierze udział w wielu prestiżowych na świecie festiwalach.
To właśnie Joannie Maklakiewicz dedykowane są zamieszczone na omawianej płycie trzy tria na flet, altówkę i fortepian: "Apotropeion" Anny Ignatowicz Glińskiej, "Polskie drogi i rozdroża" Joanny Bruzdowicz-Tittel i "Cztery obrazy z Ragnarok" Ewy Serafin. Wszystkie te utwory powstały na zamówienie Festiwalu im.P.Janowskiego w Grudziądzu, gdzie w 2020 roku odbyło się ich prawykonanie, a do ich nagrania pianistka zaprosiła młodą flecistkę Mariannę Żołnacz i od 1989 roku osiadłego w Norwegii, na co dzień związanego z Orkiestrą Opery w Oslo, altowiolistę Marka Bugajskiego.
Otwierający program płyty "Z bliska i z oddali" utwór "Apotropeion" Anny Ignatowicz, to jednoczęściowa kompozycja odwołująca się do obrony przed trapiącymi człowieka złymi mocami, chorobami i klęskami żywiołowymi, będąca w zamyśle kompozytorki rodzajem muzycznego talizmanu.
Złożone z trzech części "Polskie drogi i rozdroża" autorstwa zmarłej w listopadzie 2021 roku Joanny Bruzdowicz-Tittel, upamiętniają 30-rocznicę uwolnienia Polski z sowieckiego reżimu, a w zamykających 52-minutowy recital "Czterech obrazach z Ragnarok" ("Volven", "Yggdrasil", "Embla og Ask" i "Heimdal") Ewa Serafin odnosi się do poruszającego temat zagłady świata poematu "Voluspa", autorstwa anonimowego skandynawskiego autora.
Pomiędzy tria na flet, altówkę i fortepian, wplecione zostało pięć miniatur na fortepian solo Joanny Bruzdowicz-Tittel, wybranych ze zbioru "Szesnaście obrazków z wystawy Salvadora Dali". Powstały w 2004 roku cykl upamiętnia 100-rocznicę urodzin słynnego hiszpańskiego malarza, a zarazem stanowi swego rodzaju nawiązanie do słynnego dzieła Modesta Musorgskiego "Obrazki z wystawy" (pierwotnie skomponowanego również na fortepian solo).
Wszystkie utwory zestawione razem tworzą niezwykle ciekawy i zróżnicowany stylistycznie program, w którym doszukamy się rozmaitych wpływów i inspiracji, a przede wszystkim indywidualnych estetyk kompozytorskich każdej z trzech wywodzących się z różnych pokoleń kompozytorek. Rozmaite techniki zastosowane w utworach i nawiązania w nich do treści pozamuzycznych, czynią z programu płyty rodzaj zbioru mieniących się wieloma barwami fascynujących opowieści.
"Z bliska i z oddali" to nie tylko świetne kompozycje i mistrzowskie ich wykonanie, ale też album przemyślany koncepcyjnie i starannie dopracowany pod względem dramaturgii.
Album ukazał się 12 marca 2022.
Robert Ratajczak
____________________________________________
Joanna Maklakiewicz / Marianna Żołnacz / Marek Bugajski
Z bliska i z oddali
CD 2021, Chopin University Press UMFC CD 149
program:
1. Anna Ignatowicz-Glińska - Apotropeion na flet, altówkę i fortepian
Joanna Bruzdowicz-Tittel
- Polskie drogi i rozdroża. In memoriam Czerwiec 1989 na flet, altówkę i fortepian:
2. I Allegro con fuoco
3. II Moderato, romantic
4. III Vivo con passione
- Szesnaście obrazków z wystawy Salvadora Dali na fortepian:
5. I Kuszenie świętego Antoniego
6. III Portret Paula Eluarda
7. VII Geopolityczne dziecko obserwujące narodziny nowego człowieka
8. IX Trwałość pamięci
9. XIII Płonąca żyrafa
Ewa Serafin - Fire bilder fra Ragnarok (Cztery obrazy z Ragnarok). Trio na flet, altówkę i fortepian:
10. I Volven
11. II Yggdrasil
12. III Embla og Ask
13. IV Heimdal
wykonawcy:
Joanna Maklakiewicz - fortepian
Marianna Żołnacz - flet
Marek Bugajski - altówka
____________________________________________