PŁYTY A-Z  :  │ A B C D E F G H I J K L M N O P Q  S  T │ U  V │ W  Y  Z 

wtorek, 11 maja 2021

Vicky Stylianou: Louis Sauter - Les Noces de Chounette /2021/

 
Apophtegmes; Les Noces de Chounette; Suite cosmique; Umbriel; Vagabondages; Variations sur l'air provençal "Digo Janeto".

 
 
 
 
Vicky Stylianou to urodzona w Atenach znakomita pianistka, która już jako nastolatka została laureatką I nagrody Panhelleńskiego Konkursu Pianistycznego „K. Papaioannou”. Od lat z powodzeniem koncertuje specjalizując się w formach solowych i kameralnych (m.in. z flecistkami Iwoną Glinką i Virginie Bove, klarnecistami Georgem Georgiou i Yannisem Samprovalakisem, czy altowiolistą Andreasem Georgotasem).
Na nagranej przez nią płycie "Les Noces de Chounette and Other Works for Piano" znajdziemy zbiór utworów fortepianowych urodzonego w 1955 roku w USA, a osiadłego we Francji wszechstronnego kompozytora Louisa Sautera.
Kompozytor ma w dorobku ponad sto utworów na instrumenty solowe, głos, zespoły kameralne i orkiestrę symfoniczną. Jego utwory od wielu lat z powodzeniem nagrywane i wykonywane są zarówno w Europie, jak USA, Kanadzie, Meksyku, Boliwii, Brazylii, Chile, Nigerii i Japonii, a przygotowana przez Louisa Sautera aranżacja "Rhapsody in Blue" George'a Gershwina w 2018 roku wykonana została w Carnegie Hall.
W ostatnim czasie utwory Sautera znalazły się na płytach "One Minute" (2017), a także wydanych pod patronatem LongPlay: "Two Minutes", "Gimel", "Daleth" i "He" (2018), "Heth" (2019) oraz "Teth" (2020). Dzięki wytwórni Phasma-Music, za pośrednictwem niniejszej płyty mamy okazję szerzej zapoznać się z muzyką tego wyjątkowego kompozytora.
Głównym punktem albumu jest 12-częściowy cykl "Les Noces de Chounette" zawierający miniatury stylistycznie obejmujące tak odległe od siebie formy jak preludium i fuga, ale też foxtrot i samba. Cykl ten, który Louis Sauter skomponował jeszcze w 1980 roku świętując ślub z żoną Hélene, ukazuje artystyczną wielowymiarowość kompozytora i dowód na to iż w każdej konwencji Sauter potrafi równie zachwycić odbiorcę, zarówno ujmującą melodyką jak fascynującą harmonią. W ciągu 40 lat "Les Noces de Chounette" ewoluując doczekał się wielu aranżacji i opracowań. Na niniejszej płycie poznajemy znakomitą 12-częściową wersję na fortepian solo, który grecka pianistka Vicky Stylianou olśniewając niebywałą techniką, wykonuje w zachwycający sposób zwinnie żonglując rozmaitymi stylistykami.
Czteroczęściowa "Suite Cosmique" to z kolei wyraz fascynacji amerykańskiego kompozytora astrofizyką (Sauter jako inżynier był kierownikiem projektu Planck HFI Ground Segment, będącego częścią misji astrofizycznej), a "Vagabondages" jest zestawem utworów odnoszących się do rozmaitych miejsc na świecie z którymi na różnych etapach życia związany był kompozytor.
Program płyty uzupełniają miniatury: pełna uroku "Apophtegmes", intrygująca i tajemnicza "Umbriel", oraz skomponowane w 2019 roku wariacje fortepianowe na temat prowansalskiej melodii "Digo Janeto", wymagające od wykonawcy perfekcyjnej techniki i wyczucia muzycznej materii.
Pierwszy monograficzny album Louisa Sautera wydany przez Phasma-Music, to znakomicie ułożony program przybliżający nam sylwetkę jednego z najważniejszych współczesnych kompozytorów.
Album ukazał się 7 marca 2021.
Robert Ratajczak
____________________________________________

 
 
Vicky Stylianou
Louis Sauter - "Les Noces de Chounette" and Other Works for Piano

CD 2021, Phasma-Music 030

program:

Louis Sauter

  1. Apophtegmes

Les Noces de Chounette:
  2. Helené házassága (Danse hongroise)   
  3. Les noces d'Hélene (Nocturne)               
  4. Las bodas de Helena (Tango)
  5. Lou mariage de Lena (Farandole)
  6. Elen go marid (Calypso)
  7. Helen's Wedding (Foxtrot)
  8. Prélude
  9. Aria
10. Fugue
11. Le Bal d'Hélene (Valse)
12. Le Nozze di Elena (Siciliana)
13. As Bodas de Helena (Samba)

Suite cosmique:
14. Nova
15. Milkomeda
16. Black Hole
17. Odysseus 2012

18. Umbriel

Vagabondages:
19. Rome, New York: Danse iroquoise
20. Langen (Hessen): Handkäse mit Musik
21. Valencia - La Canada: Sérénade
22. Beaulieu-sur-mer - Nice: La Baie des Fourmis
23. Paris: Le college franco-britannique
24. College Station: Gig 'em
25. Saint-Michel-sur-Orge: Promenade sur l'Orge
26. Longjumeau - Balizy: L'or du Rouillon

27. Variations sur l'air provençal "Digo Janeto"

Vicky Stylianou - fortepian
 ____________________________________________