│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

29.3.22

Paweł Zagańczyk: Impressions /2022/

Mikołaj Majkusiak:
Trzy Miniatury; Kaprys nr 2;
Paweł Zagańczyk:
Miniatury na cztery strony Świata;
Wiesław Cienciała:
Cadenza;
Andrzej Krzanowski:
Impresje jesienne.


Znakomity akordeonista i kompozytor Paweł Zagańczyk jest absolwentem Gdańskiej Akademii Muzycznej, oraz laureatem wielu prestiżowych konkursów i festiwali akordeonowych. Poza działalnością solową artystę znamy też z formacji Zagan Acoustic, grupy Adam Wendt Acoustic Set, projektu A.tre oraz współpracy z kompozytorem muzyki elektroakustycznej i producentem Dariuszem Mazurowskim. 
Poza tradycyjnym akordeonem koncertowym, Paweł Zagańczyk chętnie sięga też po bandoneon, a także amplifikowany akordeon basowy. W swojej działalności artystycznej zdaje się być muzykiem swobodnie czującym się zarówno w tangu, stylistyce folkowej, jazzie i muzyce współczesnej i klasycznej, niezauważalnie scalając wszystkie gatunki. Jest też cenionym wykładowcą i pedagogiem, oraz animatorem życia muzycznego w Trójmieście.
Pierwszą solową płytą Pawła Zagańczyka był wydany w 2013 roku album "Tango" będący zestawem  kompozycji tak różnych twórców jak z jednej strony Astor Piazzolla, z drugiej Eric Satie i Igor Strawiński. Kolejny album "Globulus" (2018) nagrany został z towarzyszeniem zespołu smyczkowego oraz grupy NeoQuartet, a zawierał kompozycje Cezarego Paciorka, Macieja Zimki, Krzysztofa Olczaka i Krzesimira Dębskiego.  
Omawiana w tym miejscu płyta "Impressions" to zestaw kompozycji na akordeon solo Mikołaja Majkusiaka, Wiesława Cienciały, Andrzeja Krzanowskiego, oraz samego Pawła Zagańczyka.
Tytuł albumu nawiązuje do zamykających recital "Impresji jesiennych" Andrzeja Krzanowskiego z 1986 roku, skomponowanych na rzadko występujący w roli instrumentu solowego, amplifikowany akordeon basowy.
"Trzy Miniatury" oraz "Kaprys nr 2" to skondensowane i minimalistyczne kompozycje dedykowane Pawłowi Zagańczykowi przez Mikołaja Majkusiaka, a popularna wśród akordeonistów "Cadenza" Wiesława Cienciały z 1988 roku, to wirtuozerski utwór oparty wokół osi tonalnej dźwięku C.
Autorska kompozycja Pawła Zagańczyka jaką znajdziemy na płycie to nasycony ogromem improwizacji, a mimo to pełen ilustracyjnego wyrazu, 4-częściowy cykl "Miniatury na cztery strony Świata" (Wschód, Północ, Południe, Zachód). Pierwszą część suity akordeonista zadedykował cenionej gdańskiej pedagog i dyrygentce znanego chóru Logos Elżbiecie Naklickiej, która zmarła tragicznie w 2019 roku, zaś czwartą Jakubowi Kubali - przyjacielowi i muzykowi przed laty współtworzącemu z Zagańczykiem zespół Zagan Acoustic.
"Impressions" to płyta bardzo dojrzała i przemyślana pod względem dramaturgii, a zarazem album pełen rozmaitych dźwiękowych barw wykreowanych przez akordeon solo, zarówno w wysokich jak niskich rejestrach. Znajdziemy tu zarówno liczne improwizacje i elementy minimal music, jak mnóstwo melodyki i zapadające w pamięci motywy.
Album ukazał się 14 lutego 2022.
Robert Ratajczak

___________________________________________


Paweł Zagańczyk
Impressions
CD 2022, Requiem/Opus Series 73-2022

program:

Mikołaj Majkusiak
Trzy Miniatury:
  1. cz.I   Fly
  2. cz.II  Dance
  3. cz.III Run

  4. Kaprys nr 2

Paweł Zagańczyk – Miniatury na cztery strony Świata:
  5. cz.I 
  6. cz.II 
  7. cz.III 
  8. cz.IV

  9. Wiesław Cienciała – Cadenza

Andrzej Krzanowski – Impresje jesienne:
10. cz.I    Allegretto tranquillo
11. cz.II   Lento assai
12. cz.III Tempo di ballo

Paweł Zagańczyk – akordeon, akordeon basowy
___________________________________________