│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

25.6.22

Slow: Under Everchanging Sky

Grasshopper; Red Cloud; Introvertical; Jeremy's Wanderlust; The Entanglement; Yolanda; Bebop Baroque; Jemaa el-Fna; Ever Everchanging Sky."Under Everchanging Sky" to drugi po "Songs for Everyone" album kwintetu Slow jaki do mnie dotarł, a trzeci w dotychczasowej dyskografii zespołu.
Kompozytorem repertuaru istniejącej od 2010 roku formacji jest jej założyciel i lider: gitarzysta Tomasz Kaczmarczyk. Wraz z nim skład tworzą: znany m.in. ze składu Prowizorka Jazz Band saksofonista Leszek Szczerba, pianista Krzysztof Wermiński, znany z Walk Away i The Globetrotters basista Tomasz Grabowy, oraz znakomity perkusista Sławomir Berny (m.in. Jarek Smietana Band, Walk Away). Mamy więc skład tworzony przez świetnych instrumentalistów i muzyków o sporym doświadczeniu, którzy w ramach Slow postanowili swe poczynania skierować w kierunku łatwo przyswajalnej odmiany jazzu.
O ile w Polsce możemy szczycić się naprawdę imponującym na skalę światową poziomem muzyki jazzowej i całą rzeszą znakomitych jej twórców, to w obrębie estetyki określanej jako smooth jazz, niestety niewielu mamy artystów o których szerzej byłoby w różnego rodzaju muzycznych mediach. Mimo iż u nas istnieje środowisko miłośników smooth jazzu, jest to chyba jeszcze węższe grono niż elita zwolenników jazzowej awangardy.
Slow to właśnie formacja z powodzeniem eksplorująca obszary tej lżejszej odmiany jazzu, w muzyce której znajdziemy mnóstwo odniesień do rozmaitych gatunków muzycznych, i to zarówno w utworach instrumentalnych jak przebojowych i starannie zaaranżowanych piosenkach, które znaleźć mogliśmy na nagranym z udziałem całej rzeszy zaproszonych gości, wspomnianym wcześniej albumie "Songs for Everyone". Trzeci album grupy przynosi jednak muzykę stricte instrumentalną.
Nasycony groovem, energetyzujący album "Under Everchanging Sky", przynosi muzykę jeszcze bardziej zróżnicowaną stylistycznie. Znajdziemy tu melodyjny pop jazz, elementy fusion, funkujące rytmy, ale też utwory nawiązujące do klasyki bebopu i world music.
Złożone rytmicznie, wielowarstwowe tematy jak "Grasshopper" i "The Entanglement", utwory ozdobione rozbudowanymi improwizacjami (np. "Bebop Baroque"), ale też piękne stylowe ballady ("Jeremy's Wanderlust", "Yolanda"  i zamykający całość utwór tytułowy). Wszystko to znajdziemy w programie tej, mieniącej się rozmaitymi muzycznymi barwami 48-minutowej płycie.
Prawdziwą perełką jest nasycone orientem, dynamiczne "Jemaa el-Fna". Utwór który z powodzeniem mógłby samodzielnie funkcjonować poza płytą, będąc ozdobą niejednej stacji radiowej.
Album ukazał się 24 czerwca 2022.
Robert Ratajczak

____________________________________________


Slow
Under Everchanging Sky
CD, Slowmusic SM002

program:
1. Grasshopper
2. Red Cloud
3. Introvertical
4. Jeremy's Wanderlust
5. The Entanglement
6. Yolanda
7. Bebop Baroque
8. Jemaa el-Fna
9. Under Everchanging Sky

personel:
Tomasz Kaczmarczyk - gitary
Leszek Szczerba - saksofon, flet
Krzysztof Wermiński - fortepiany, syntezator
Tomasz Grabowy - gitara basowa
Sławomir Berny - perkusja, instr. perkusyjne
____________________________________________