Sonata for Accordion No.2
"Black Birds".
Urodzony w 1992 roku akordeonista Mateusz Stankiewicz pierwsze sukcesy osiągnął już w wieku 16 lat, biorąc udział w konkursach, w których zajmował zawsze bardzo wysokie miejsca, m.in. I miejsca na XIV Mławskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej i VII Festiwalu Muzyki Akordeonowej im. Ryszarda Malickiego w Puławach, czy II miejsce na VIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej i Popularnej w Giżycku.
W kolejnych latach już jako dojrzały muzyk (absolwent warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie Klaudiusza Barana i Rafała Grząki), wielokrotnie był laureatem rozmaitych prestiżowych festiwali, m.in. w Klingenthal, Sanoku, Castelfidardo, Popradzie i Wilnie. Jako akordeonista solista i kameralista regularnie uczestniczy w takich wydarzeniach jak Warszawska Jesień, Musica Moderna, Nowe Horyzonty, Strefa Ciszy czy Warszawa Singera.
Wraz z klarnecistą Jackiem Dziołakiem tworzy projekt Dziołak/Stankiewicz Duo, którego głównym celem jest propagowanie nowej muzyki polskiej. Duet współpracuje z wieloma współczesnymi kompozytorami niejednokrotnie dedykującymi im swoje utwory. Jednym z nich jest Andrzej Karałow, na którego 2-płytowym albumie "De invitatione mortis" (2020), usłyszymy grę obu muzyków.
Solowa płyta Mateusza Stankiewicza zawiera dwie Sonaty Akordeonowe współczesnego fińskiego kompozytora Kalevi Aho, którego muzyka zestawiająca obok siebie kontrastujące nastroje, rozmaite style muzyczne i gatunki, przez wielu porównywana jest do twórczości Dmitrija Szostakowicza, Gustawa Mahlera i Alfreda Schnittke. Urodzony w 1949 roku Kalevi Aho tworzy zarówno wielkie formy orkiestrowe (symfonie, koncerty) oraz opery, jak utwory kameralne i solowe.
Obie Sonaty to materiał niezwykle wymagający dla wykonawcy, tak pod względem instrumentalnym jak wyrazowym, wymagający wybitnej techniki i zdolności rozpoznawania dużych form całościowych. Utwory poszerzają możliwości akordeonu, w zakresie wirtuozerii właściwe dotąd tylko utworom fortepianowym, oraz rozciągają do nieznanych dotąd obszarów, polifoniczne możliwości instrumentu. Dzięki uwypukleniu struktur muzycznych i harmonicznemu napięciu, Aho stworzył kompozycje wyjątkowe z którymi zmierzyć mogą się tylko najwybitniejsi wirtuozi.
W Sonatach Kaleviego Aho jest też miejsce na improwizacje, w których Mateusz Stankiewicz wykazuje się porywającą fantazją i kunsztem technicznym.
Dzięki wydanej nakładem Chopin University Press płycie, polska dyskografia akordeonowa wzbogacona została o niezwykle wartościową pozycję fonograficzną.
Album ukazał się 6 grudnia 2022.
Robert Ratajczak
____________________________________________
Mateusz Stankiewicz
Kalevi Aho - Accordion Sonatas
CD 2022, Chopin University Press UMFC CD 178
program:
Sonata for Accordion No.1:
1. Prelude and Passacaglia
2. Prelude and Fugue
Sonata for Accordion No.2 "Black Birds":
3. Birds of Light
4. Birds of the Night
5. Strange Birds
6. Birds of Desolation
7. Black Birds
Mateusz Stankiewicz - akordeon
____________________________________________