│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

15.12.22

Chromatophonic Trio: Chromatophonic /2022/

 Toshio Hosokawa: Trio;
Ashley John Long:
Beyond the Haze of Winter’s Edge;
Andrzej Karałow: Florescence;
Lera Auerbach: II Trio (Tryptyk).






OPIS:

Urodzonego w 1991 roku kompozytora i pianistę Andrzeja Karałowa znamy z rozmaitych projektów jak m.in. nagranej w duecie z Jerzym Przeździeckim płyty "Wir", będącego efektem współpracy z saksofonistą Pablo Sanchez-Escariche Gaschem albumu "After all" (2019), zawierającej utwory nagrane z udziałem skrzypiec, wiolonczeli, klarnetu basowego i perkusji płyty "Through" (2019), czy wreszcie głośnego dzieła "De invitatione mortis" (2020) łączącego estetykę opery z innymi gatunkami stylistycznymi i technicznymi. Muzyk angażuje się także w przedsięwzięcia innych artystów jak Leszek Lorent ("Dariusz Przybylski Percussion Works", 2018), czy Rafał Janiak ("Violin Inspirations", 2022). Jako kompozytor, Andrzej Karałow jest twórcą którego utwory włączyli do swego repertuaru m.in. Paweł Gusnar i duet Karolina Mikołajczyk - Iwo Jedynecki. Mający za sobą liczne sukcesy odniesione podczas rozmaitych konkursów i przeglądów zarówno jako pianista jak kompozytor, a także współpracę z cenioną na całym świecie London Philharmonic Orchestra, uczeń m.in. Stanisława Moryto i Bronisławy Kawalli, jest dziś jednym z najbardziej wszechstronnych młodych twórców muzyki współczesnej, który łącząc rozmaite formy i rozwiązania stworzył swój własny niepowtarzalny język muzyczny.
Od 2020 roku Andrzej Karałow współtworzy skład Chromatophonic Trio, będący jedynym w Polsce triem fortepianowym wykonującym muzykę najnowszą.
Wraz z pianistą zespół tworzą podobnie jak Andrzej Karałow, związane zawodowo z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina: Roksana Kwaśnikowska (skrzypce) i Agata Dobrzańska (wiolonczela).
Solistka, kameralistka i pedagog Uniwersytetu Muzycznego im.F.Chopina, Roksana Kwaśnikowska z powodzeniem koncertuje w wielu prestiżowych salach koncertowych zarówno Europy, jak Azji i USA (w tym prestiżowa nowojorska Carnegie Hall). Laureatka wielu konkursów muzycznych w roli solistki występowała m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Filharmonii Lwowskiej, czy Orkiestrą Symfoniczną im.Janačka w Ostrawie. Współtworzy działający od 2013 roku Chopin Piano Quintet (m.in. płyta DVD "Schumann, Shostakovich - Piano Quintets", 2016), od 2019 roku jest pierwszą skrzypaczką formacji Lutosławski Quartet, oraz współpracuje z wieloma artystami jak choćby duet gitarowy Woch & Guzik Duo ("One week in Rio", 2019), Andrzej Karałow ("Through", 2019) czy pianista Łukasz Chrzęszczyk, z którym tworzy wielokrotnie nagradzany duet, a także wraz z nim oraz z sopranistką Joanną Freszel i klarnecistą Piotrem Zawadzkim nagrała płytę "Aleksander Kościów - Chamber Works" (2021). Kilka tygodni przed ukazaniem się "Chromatophonic" poznaliśmy jej wybitny kunszt i wirtuozerię na nagranej solo płycie "Rodo - 24 Caprices for Solo Violin" (2022).
Z kolei wiolonczelistka Agata Dobrzańska to laureatka wielu prestiżowych nagród jak m.in. Turniej Wiolonczeli i Kontrabasu w Warszawie, Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy w Koszycach, czy Forum Młodych Instrumentalistów w Rybniku. Jako solistka koncertowała z orkiestrami Filharmonii Śląskiej, Dolnośląskiej i Zielonogórskiej oraz występowała na takich festiwalach jak Lutosfery (Warszawa) czy Festiwal im.T.Jamroz (Busko-Zdrój).
Na główną koncepcję repertuarową tworzonego przez tę trójkę artystów Chromatophonic Trio, składają się: światło, cień, kolor i dźwięk. Trio w nieoceniony sposób angażuje się też w upowszechnianie i promocję najnowszej literatury na trio fortepianowe, w ramach przedsięwzięć koncertowych, wydawniczych i nagraniowych, czego dowodem jest m.in. ta właśnie płyta.
Album zatytułowany po prostu "Chromatophonic" zawiera materiał zarejestrowany w styczniu i czerwcu 2022 roku w warszawskim Studio Koncertowym Polskiego Radia im.W.Lutosławskiego.
Program 46-minutowej płyty wypełniają: tajemnicze "Trio" Japończyka Toshio Hosokawy, "Beyond the Haze of Winter’s Edge" walijskiego kompozytora i kontrabasisty udzielającego się również na polu muzyki jazzowej Ashleya Johna Longa, "Florescence" Andrzeja Karałowa oraz żywiołowe "II Trio (Tryptyk)" kompozytorki, pianistki i dyrygentki, ale też poetki Lery Auerbach.
Wyzwoloną z ograniczeń tonalności formę na "Chromatophonic" tworzy przede wszystkim barwa dźwięku. To muzyka pełna nieoczywistych artykulacji i kontrastów brzmieniowych.
Jak czytamy we wstępie do płyty:
Zaczerpnięte ze słownika sztuk wizualnych pary opozycji: światło–cień, ostre–miękkie, ciepłe–zimne, to tylko niektóre z wyznaczników tworzących ramę interpretacyjną tej płyty. Jej głównym motywem jest barwa”.
Wioleta Żochowska 
Album ukazał się 5 grudnia 2022.
Robert Ratajczak

____________________________________________


Chromatophonic Trio
Chromatophonic
CD 2022, Chopin University Press UMF CD 181

program:

1. Toshio Hosokawa - Trio
2. Ashley John Long - Beyond the Haze of Winter’s Edge
3. Andrzej Karałow - Florescence

Lera Auerbach - II Trio (Tryptyk) „The Mirror Has Three Faces”:
4. 1. Prelude (Left Exterior Panel). Moderato libero
5. 2. First Unfolding (Left Exterior Panel). Allegro appasionato
6. 3. Second Unfolding (Right Interior Panel). Tempo di valzer
7. 4. Tell’em What You See (Center Panel). Allegro assai
8. 5. Folding – Postlude (Right Exterior Panel). Adagio nostalgico

wykonawcy:
Roksana Kwaśnikowska - skrzypce
Agata Dobrzańska - wiolonczela
Andrzej Karałow - fortepian
____________________________________________