│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

27.2.23

Gary Guthman: Harp and Trumpet Concertos /2022/

Gary Guthman:
Concerto Romantico;
Concerto;
Margarita.






Urodzony w Portland w stanie Oregon Gary Guthman, jest jednym z najpopularniejszych amerykańskich trębaczy, oraz cenionym sidemanem, mającym za sobą współpracę z takimi wykonawcami jak: Tony Bennett, Aretha Franklin, Tom Jones, Paul Anka, Dionne Warwick czy grupa Bee Gees. Miał okazję grać też w tak znakomitych orkiestrach jak: The Memphis Symphony, Edmonton Symphony czy Calgary Philharmonic Orchestra, oraz wykładał improwizację jazzową na kilku uniwersytetach w USA. Od kilkunastu lat mieszka wraz z żoną Małgorzatą w Polsce i współpracuje z polskimi muzykami. W roku 2011 ukazała się pierwsza płyta trębacza nagrana w Europie: ''Solar Eclipse''. Wypełniło ją 10 autorskich kompozycji Guthmana nagranych wraz z doskonałymi polskimi instrumentalistami: Filipem Wojciechowskim (fortepian), Pawłem Pańtą (bas) i Cezarym Konradem (perkusja). Równolegle z działalnością muzyka jazzowego Guthman komponuje liczne utwory osadzone w nurcie muzyki klasycznej i ilustracyjnej, oraz jest znakomitym aranżerem współpracującym z najbardziej prestiżowymi orkiestrami jak m.in.: Toronto Symphony Orchestra, National Arts Centre Orchestra, Winnipeg Symphony Orchestra, Vancouver Symphony Orchestra, Edmonton Symphony Orchestra, Memphis Symphony Orchestra, Calgary Philharmonic Orchestra, Portland Symphony Orchestra, Austin Symphony Orchestra czy New York Pops Orchestra.
Na wydanej nakładem wytwórni DUX płycie "Harp and Trumpet Concertos" znajdziemy dwie trzyczęściowe formy: Concerto Romantico na harfę i orkiestrę z 2018 roku i Concerto na trąbkę i orkiestrę z 2020 roku, oraz zamykającą program miniaturę "Margarita" na oba instrumenty z orkiestrą.
Gary Guthman już w 2007 roku skomponował opartą na powieści Michaiła Bułhakowa "Mistrz i Małgorzata", Suitę na harfę i orkiestrę symfoniczną, a premiera utworu z Orkiestrą Filharmonii Opolskiej miała miejsce w 2008 roku.
Wypełniające pierwszą część omawianego w tym miejscu albumu Concerto Romantico powstało dziesięć lat później, a jego premiera miała miejsce w lutym 2018 roku w Filharmonii Zabrzańskiej. Oba te utwory napisane zostały dla harfistki Małgorzaty Zalewskiej (prywatnie żony kompozytora).
Małgorzata Zalewska występowała z takimi gwiazdami operowymi jak Francisco Araiza, Brigitte Balleys i Jose Carerras, Daniel Stabrawa (koncertmistrz Filharmonii Berlińskiej) czy Chikara Immamura (dyrektor Filharmonii w Kioto). Była gwiazdą transmitowanego na całym świecie Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Łańcucie i dokonała wielu nagrań dla firm Decca, Hungarton, EMI, DUX, Pro Musica oraz Polskiego Radia i Telewizji.
Dźwięki narodowego instrumentu Peru, Paragwaju i Irlandii, jakim jest harfa, doskonale współgrają ze znakomicie poprowadzoną przez Mirosława Jacka Błaszczyka Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej, która wraz z solistami dokonała nagrań jakie znalazły się na tej płycie. Concerto Romantico urzeka subtelnością brzmienia i melodyczną ulotnością.
Zupełnie inny klimat dominuje podczas wzniosłej, pełnej orkiestrowych salw i brzmiących z pogłosem partii trąbki, pierwszej części drugiego z koncertów (El "Provocateur"). Ukojenie przynosi wyposażona przez Guthmana w piękną melodykę "La Fontana", a wywołująca kilka różnych motywów melodycznych część trzecia Koncertu: "The Race", sama w sobie stanowi rodzaj mieniącej się rozmaitymi klimatami mini suity.
Zadedykowane nauczycielowi i mentorowi kompozytora Fredowi Sautterowi (pierwszemu trębaczowi Oregon Symphony) Concerto for Trumpet and Orchestra swą premierę miał w styczniu 2020 roku i od tej pory z ogromnym powodzeniem utwór wykonywany był w Filharmonii Narodowej, Filharmonii Łódzkiej, Filharmonii Pomorskiej oraz dwukrotnie w Filharmonii Podlaskiej.
Na koniec programu płyty, po dwóch bardzo rozbudowanych indywidualnych koncertach, harfa i trąbka łącząc swe odmienne brzmienia, pojawiają się jednocześnie w stanowiącej znakomite uzupełnienie albumu, skomponowanej w 2022 roku "Margericie".
Kolejny album Gary'ego Guthmana wydany w Polsce, to ponad godzinny seans znakomitej muzyki orkiestrowej: pełnej melodycznego ciepła i prowokującej wyobraźnię.
Do płyty dołączono książeczkę z biogramami i obszernym wywiadem z artystą.
Gary Guthman:
"Wychowałem się na hollywoodzkiej muzyce filmowej, w której używa się orkiestracji gęstej, romantycznej ze względu na ich komplementarne współbrzmienia. Jeden z moich ulubionych hollywoodzkich kompozytorów był Polakiem. Słynny Bronisław Kaper używał właśnie tych ekscytujących progresji harmonicznych. Współcześni kompozytorzy już nie tworzą w ten „hollywoodzki” sposób, oczywiście, rozumiem to, ale ja jestem staromodnym romantykiem i lubię ballady. Cóż zrobić?
Album ukazał się 4 stycznia 2023.
Robert Ratajczak

____________________________________________


Gary Guthman
Harp and Trumpet Concertos
CD 2022, DUX 1873

program:

Concerto Romantico na harfę i orkiestrę:
1.   I. Intrigue
2.  II. Dalliance
3. III. Covenant

Concerto na trąbkę i orkiestrę:
4.   I. El Provocateur
5.  II. La Fontana
6. III. The Race

7. Margarita na harfę, trąbkę i orkiestrę

wykonawcy:
Małgorzata Zalewska – harfa
Gary Guthman – trąbka
Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej
dyrygent: Mirosław Jacek Błaszczyk
____________________________________________