│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

9.2.23

Kinva

 Dashava; Sida; Raduisia; Vyidy Ivanku; Anastasija; Chodzież; Dushko moia; Oi Spy Dytia; Ivanku, Ivanku.









Trio Kinva zawiązane zostało w Polsce po wybuchu wojny w Ukrainie. Zespół tworzą: ukraińskie małżeństwo pianistki Anastasiyi Litvinyuk i perkusisty Igora Hnydyna, oraz polski kontrabasista o ukraińskich korzeniach, Roman Chraniuk. Artyści postanowili dotrzeć do miłośników jazzu poprzez improwizowaną muzykę opartą na folklorze swojej ojczyzny, swój repertuar opierając zarówno na jazzowych opracowaniach ludowych melodii, jak autorskich kompozycjach wykorzystujących charakterystyczne dla ukraińskiej muzyki rozwiązania melodyczno-rytmiczne.
Przed wybuchem wojny klasycznie wykształceni Litvinyuk i Hnydyn z powodzeniem współtworzyli znaną w Ukrainie etno-jazzową formację SchokolaD, oraz prowadzili aktywną działalność edukacyjną.
Roman Chraniuk natomiast jest muzykiem o wypracowanym w Polsce statusie artysty od lat intensywnie angażującego się w rozmaite projekty i przedsięwzięcia, jak m.in. zespół Julii Sawickiej, "Iłła" Macieja Fortuny, folkowo-jazzowa grupa Ulyánica, formacja Skicki-Skiuk, czy supergrupa Jazz Forum Talents.
Niemal rok po wybuchu strasznej wojny, która spustoszyła Ukrainę, do poświęconego tamtejszej muzyce jazzowej numeru magazynu Jazz Forum (1-2/2023), dołączona została nagrana w grudniu 2022 roku w studio Tokarnia Jana Smoczyńskiego, debiutancka płyta tworzonego przez tę trójkę artystów składu Kinva.
Otwierająca program, charakteryzująca się zmiennym metrum kompozycja Igora Hnydyna "Dashava" odnosi się do rodzinnej miejscowości artysty w pobliżu Lwowa.
Z kolei "Sidadedykowana pamięci uważanego za spiritus movens ukraińskiej kultury zmarłego w 2019 Markijana Ivashchyshyna, to krótka improwizacja tria, której tytuł pochodzi od nazwy niewielkiej osady w Karpatach.
Druga z kompozycji Hnydyna na płycie: "Raduisia", oparta została na starej ukraińskiej kolędzie, której tekst w formie zgrabnie wplecionej w utwór przyśpiewki znakomicie ozdabia całość.
Pozostałe dwa autorskie utwory perkusisty Kinvy to skomponowany w 2008 roku podczas pobytu artysty w Warszawie "Vyidy Ivanku" i piękna ballada "Anastasija" zadedykowana żonie muzyka, która z kolei jest autorką powstałego podczas warsztatów jazzowych w Polsce, utworu "Chodzież".
Partie wokalne pojawiają się ponownie w trakcie zaaranżowanej przez Anastasiję Litvinyuk łemkowskiej piosenki "Dushko moia", ozdobionej stylowymi partiami fujarki i podanej w bardzo rytmicznym opracowaniu.
Pianistka jest też autorką aranżacji pięknej ukraińskiej kołysanki "Oi spy dytia", która przywołuje skojarzenia z najwspanialszymi utworami jazzowymi nagranymi w konwencji typowego tria fortepianowego.
Album zamyka zaśpiewana przez ośmioletnią córkę Anastasiyi Litvinyuk i Igora Hnydyna ukraińska piosenka ludowa "Ivanku, Ivanku", w której ponownie pojawiają się partie fujarki, ale też okaryny.
Mimo iż materiał wypełniający płytę stworzony został na bazie muzyki folklorystycznej, ze względu na typowe instrumentarium "Kinva" jest stricte jazzowym albumem. Artyści  wplatając wiele charakterystycznych cech ukraińskiej muzyki ludowej do jazzu nie naruszyli jego formuły. To zdecydowanie wyróżnia propozycję tria pośród wielu innych folkowo-jazzowych projektów i decyduje o wyjątkowej atrakcyjności płyty.
Album ukazał się 24 stycznia 2023.
Robert Ratajczak


____________________________________________


Kinva
CD, Kinva

program:
1. Dashava
2. Sida
3. Raduisia
4. Vyidy Ivanku
5. Anastasija
6. Chodzież
7. Dushko moia
8. Oi Spy Dytia
9. Ivanku, Ivanku (feat. Anna Hnydyn)

personel:
Anastasija Litvinyuk - fortepian, wokal
Roman Chraniuk - kontrabas, wokal
Igor Hnydyn - perkusja, wokal
____________________________________________