PŁYTY A-Z  :  │ A B C D E F G H I J K L M N O P Q  S  T │ U  V │ W  Y  Z 

poniedziałek, 9 września 2019

C.F.Abel - Sonatas from the Maltzan Collection /2019/

Carl Friedrich Abel
Sonatas for viola da gamba & b.c: 
in G major A2:72; in D major A2:75; in G minor A2:56A; in G major A2:68A; in A minor A2:57A; in D major A2:50.


Muzyczne małżeństwo specjalizujących się w wykonawstwie muzyki dawnej Krzysztofa (viola da gamba) i Anny (klawesyn, organy) Firlus, znamy dzięki rozmaitym projektom skupiającym się wokół muzyki dawnej, wykonywanej w możliwie najbardziej oryginalnej formie. Doświadczeni i wszechstronni instrumentaliści zaangażowani są w działalność takich formacji jak m.in. katowicki zespół {oh!} Orkiestra Historyczna (m.in. albumy: "Schreyfogel / Schaffrath / Visconti", 2015 i "Music Of French Masters", 2017), tworzone wraz ze skrzypaczką Małgorzatą Malke a istniejące od 2007 roku trio Extempore (znakomita płyta "Telemann Solos & Trios", 2018), czy Ensemble Chimerique.
Krzysztof i Anna Firlus realizują też rozmaite projekty w duecie. Takim była wydana w 2018 roku, nominowana do nagrody Fryderyk w kategorii muzyki dawnej płyta "Gamba Sonatas", ukazująca twórczość dwóch muzycznych rodzin: rodu Bachów i Podbielskich.
Najnowszym przedsięwzięciem Krzysztofa i Anny Firlus jest album "C.F.Abel - Sonatas from the Maltzan Collection" nagrany z grającym na barokowej wiolonczeli Tomaszem Pokrzywińskim, znanym m.in. ze składu Arte dei Suonatori i współpracy z duńską flecistką Bolette Roed (album ''Telemann", 2015).
Płyta jest zbiorem odnalezionych w 2015 roku w Bibliotece Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu sonat niemieckiego kompozytora i wirtuoza violi da gamba Carla Friedricha Abla (1723-1787), powstałych podczas pobytu kompozytora w Londynie, a pochodzących z księgozbioru niemieckiej rodziny Maltzanów.
Viola da gamba pojawiła się na muzycznych salonach u schyłku XV wieku, stając się jednym z najpopularniejszych instrumentów epoki renesansu i baroku, wykorzystywanym zarówno jako instrument orkiestrowy, jak i solowy. W owym czasie instrument okazał się prawdziwym fenomenem i uważano go za idealny i nie mający sobie równych.
Odnalezione utwory Carla Friedricha Abla trafiły w znakomite ręce artystów perfekcyjnie potrafiących oddać ich pierwotną estetykę i przekaz. Muzycy, którzy podjęli się nagrania sześciu Sonat wypełniających ten album, to nie tylko znakomici instrumentaliści, ale prawdziwi pasjonaci muzyki dawnej. Autentyzmu XVIII-wiecznej muzyce nadają także instrumenty wykorzystane w nagraniach: wierna kopia violi da gamba z 1693 roku, klawesyn wzorowany na instrumencie z 1737 roku, replika pianoforte Andreasa Steina i barokowa wiolonczela wzorowana na modelu "Servais" Antonia Stradivariego z 1701 roku.
Płyta jest nie tylko zbiorem niezwykle ciekawych i mieniących się rozmaitymi barwami utworów, których słucha się z ogromną przyjemnością, ale też wiernym historycznie odtworzeniem brzmienia i estetyki muzycznej obowiązującej w XVIII wieku.

"Niezależnie od tego, jaką drogę przebyła ta swoista 'kapsuła czasu', jest moją wielką radością, iż w towarzystwie znakomitych muzyków mogę (po 230 latach!) odkrywać przed Państwem jej bogatą zawartość. Sześć sonat utrwalonych na niniejszej płycie to efekt intensywnych poszukiwań i prób uchwycenia sedna stylu Abla, oscylującego pomiędzy galant a Empfindsamer Still – pomiędzy elegancją a chwytającą za serce ekspresją; próba połączenia niezwykłego instynktu melodycznego z niecodziennymi wyzwaniami technicznymi, wreszcie – pragnienie „dostrojenia dusz słuchaczy” do dźwięków przeszłości, które dziś na powrót stają się teraźniejszością"- Krzysztof Firlus, inicjator i pomysłodawca tego wydawnictwa.

Album ukazał się 1 marca 2019.
Robert Ratajczak

__________________________________________


Krzysztof Firlus / Anna Firlus / Tomasz Pokrzywiński:
C.F.Abel - Sonatas from the Maltzan Collection
CD 2019, DUX 1564

program:
Carl Friedrich Abel
Sonata in G major for viola da gamba & b.c. A2:72:
  1. Moderato
  2. Adagio
  3. Rondeau
Sonata in D major for viola da gamba & b.c. A2:75: 
  4. Un poco Vivace
  5. Adagio
  6. Vivace
Sonata in G minor for viola da gamba & b.c. A2:56A 
  7. Allegro
  8. Adagio
  9. Tempo di Minuet
Sonata in A minor for viola da gamba & b.c. A2:68A: 
10. Moderato
11. Adagio
12. Tempo di Menuet
Sonata in A minor for viola da gamba & b.c. A2:57A:
13. Allegro
14. Adagio
15. Allegro
Sonata in D major for viola da gamba & b.c. A2:50:
16. Allegro
17. Adagio
18. Allegro

wykonawcy:
Krzysztof Firlus - viola da gamba
Anna Firlus - klawesyn, pianoforte
Tomasz Pokrzywiński - wiolonczela barokowa
__________________________________________