Suspended; Szept; Drzewo Figowe; Dualistic; Dwa; Paralotnia; Indygo Child; Lustro.
Wszechstronny gitarzysta jazzowy, kompozytor, producent, aranżer i pedagog Przemysław Strączek, znany jest doskonale miłośnikom jazzu z rozmaitych międzynarodowych przedsięwzięć, spośród których warto wymienić choćby płyty: ''Evans'' (2012) nagraną w duecie z gitarzystą Teriverem Cheungiem, "White Grain Of Coffee" (2014), oraz "Three Continents" powołanej do życia pod wpływem fascynacji muzyką Dalekiego Wschodu, formacji Przemek Strączek & Asian Strings Collective. Artysta jest także w dużej mierze odpowiedzialny za sukces debiutanckiej płyty wokalistki Karoliny Śleziak ''Tesna'' (2013).
Kolejne autorskie dzieło gitarzysty to album "Fig Tree", wypełniony ośmioma premierowymi kompozycjami, nagranymi w czteroosobowym składzie tworzonym wraz z Marcinem Kaletką (saksofony), Francesco Angiulim (kontrabas) i Patrykiem Doboszem (perkusja).
Materiał nagrany został w Maq Studio w Wojkowicach (Maciej Stach), a miksem i masteringiem w nowojorskim Avatar Studio zajął się, nominowany do nagrody Grammy oraz mający za sobą współpracę z takimi gitarzystami jak Al Di Meola i John Scofield, Katsuhiko Naito.
"Fig Tree" to wobec poprzednich albumów gitarzysty, płyta bardzo stonowana i pełna refleksji. Jednocześnie dostrzeżemy tu pełną paletę rozmaitych barw i odcieni podanych za pośrednictwem muzyki, raz pełnej harmonii i melodyki, innym razem opartej na niczym nieskrępowanych improwizacjach.
Ogromne wrażenie robi już sam początek płyty. Kompozycję "Suspended" Przemysław Strączek przygotował pod ogromnym wrażeniem płyty "Surrounded By Sea" Andy'ego Shepparda, z myślą o koncercie ze słynnym brytyjskim saksofonistą jaki odbył się w ramach JAZZtrzębie Festiwal 2019.
Na pozór senny, lecz pełen rozmaitych emocji "Szept", nostalgiczne "Drzewo Figowe", ozdobione świetną partią kontrabasu "Dualistic" i pełne osobliwej przestrzeni "Dwa", sąsiadują z opartymi na wyrazistej rytmice "Paralotni" i "Indygo Child", a całość wieńczy rozbudowany improwizacyjnie stosowny finał w postaci przejmującego "Lustra".
Na "Fig Tree" odczuwalna jest niebywała chemia panująca pomiędzy muzykami, znakomite interakcje i perfekcyjne porozumienie. Połączenie brzmienia gitary lidera z saksofonem Marcina Kalteki ujawnia niesamowite możliwości tkwiące w tym tandemie, a znakomita włosko-polska sekcja: Angiuli-Dobosz, zdaje się stanowić spójną, lecz pełną wewnętrznych relacji całość.
Szósty autorski album Przemysława Strączka to dzieło muzyka, który mimo swej niepodważalnej pozycji jednego z najlepszych krajowych gitarzystów jazzowych, zdaje się pozostawać konsekwentnie z boku jako artysta niezależny, realizujący swe własne osobiste projekty.
"Fig Tree" to płyta kreująca specyficzny, pełen zadumy klimat, oparty na kunsztownie zestawionych z sobą dźwiękach.
Album ukazał się 15 lutego 2020.
Robert Ratajczak
________________________________________
Przemysław Strączek: Fig Tree
CD, Es Art CD 1908
program:
1. Suspended
2. Szept
3. Drzewo Figowe
4. Dualistic
5. Dwa
6. Paralotnia
7. Indygo Child
8. Lustro
personel:
Przemysław Strączek - gitara
Marcin Kaletka - saksofony
Francesco Angiuli - kontrabas
Patryk Dobosz - perkusja
________________________________________