│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

3.11.21

Paweł Gusnar: Saxophone Varie Vol.4 /2021/

Krzysztof Penderecki: Cadenza; Łukasz Woś: Aria z II Suity; Stanisław Moryto: Aria i chorał; Łukasz Woś: Romans; Aleksander Jan Szopa: Clair de lune; Ignacy Zalewski: Toccata; Stanisław Moryto: Koło; Łukasz Woś: Intermezzo; Nikola Kołodziejczyk: Koncert.

 
 
Urodzony w 1976 roku w Sosnowcu saksofonista i pedagog Paweł Gusnar jest jednym z niewielu instrumentalistów prowadzących na równie wysokim poziomie równolegle działalność na polu muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej. Jako muzyk z równym powodzeniem realizuje się w repertuarze klasycznym grając z najlepszymi orkiestrami pod batutą takich mistrzów jak m.in. Krzysztof Penderecki, Jerzy Maksymiuk, Agnieszka Duczmal, Wojciech Rajski, Antoni Wit czy Kazimierz Kord, jak współpracując z artystami z kręgu jazzu i muzyki pop (m.in. Michael Bolton, Katie Melua, Helena Vondrácková, Demis Roussos, Karel Gott, Matt Dusk, Garou czy Chris Botti). Jest czterokrotnym laureatem Nagrody Fryderyk i cenionym pedagogiem związanym z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Od 2012 roku Paweł Gusnar zasiada w Radzie Akademii Fonograficznej.
W roku 2014 z okazji przypadającej 200. rocznicy urodzin twórcy saksofonu, belgijskiego konstruktora i budowniczego instrumentów Adolphe'a Saxa,  Paweł Gusnar przygotował wyjątkowy album: "Saxophone Varie", który został uhonorowany prestiżowym Fryderykiem. Po dwóch latach saksofonista zdecydował się kontynuować przedsięwzięcie publikując płytę opatrzoną dopiskiem: "Vol.2", a w roku 2018 doczekaliśmy się trzeciej odsłony projektu, którym był (wydany pod patronatem LongPlay), tym razem dwupłytowy album "Saxophone Varie Vol.3"
(o albumie tym miałem okazję napisać w książce "Musica Intellectualis Tom 3", wyd.Chopin University Press 2019).
Cykl "Saxophone Varie" znakomicie obrazujący klasyczne oblicze instrumentu przez pryzmat dokonań współczesnych polskich kompozytorów, okazał się jednym z najciekawszych przedsięwzięć artystycznych ostatnich lat, a kolejna odsłona tej arcyciekawej serii dowodzi słuszności kontynuowania rozpoczętego w 2014 roku przedsięwzięcia.
Na wydanej w formie złotej płyty CD "Saxophone Varie Vol.4", znajdziemy kolejny zestaw kompozycji (w tym siedem premier fonograficznych) odsłaniających ogromny potencjał i szeroką paletę techniczno-ekspresyjnych możliwości saksofonu, który o czym warto pamiętać, mimo iż w ostatnich latach kojarzony przede wszystkim z jazzem, pierwotnie skonstruowany został jako instrument klasyczny i jako taki w 1864 roku opatentowany został przez konstruktora Adolphe'a Saxa.
Większość płyty wypełniają utwory kameralne: solowe (na saksofon sopranowy) i duety (na saksofon sopranowy lub altowy z organami lub akordeonem).
Prawdziwą "perełką" tego zestawu jest otwierająca program "Cadenza" Krzysztofa Pendereckiego z 1984 roku, do której opracowania na saksofon sopranowy nakłonił Pawła Gusnara sam kompozytor.
Ostatnia część płyty wymyka się kameralnej konwencji za sprawą wypełniającego 17 minut albumu, skomponowanego przez Nikolę Kolodziejczyka podwójnego koncertu na saksofon altowy, bandoneon i orkiestrę smyczkową.
W zgromadzonych na "Saxophone Varie Vol.4" utworach napisanych przez wywodzących się z różnych pokoleń kompozytorów reprezentujących rozmaite style kompozytorskie (Krzysztof Penderecki
, Stanisław Moryto, Łukasz Woś, Nikola Kołodziejczyk, Ignacy Zalewski i Aleksander Jan Szopa), odnajdziemy liryzm i melancholię, wyszukaną melodykę i elementy programowości, oraz mistrzowską wirtuozerię i improwizacje.
Płyta w katalogu Chopin University Press od 9 września 2021.
Robert Ratajczak
    
_____________________________________________

 
 
Paweł Gusnar: Saxophone Varie Vol.4
CD 2021, Chopin University Press

program:
  1. Krzysztof Penderecki - Cadenza na saksofon sopranowy
  2. Łukasz Woś - Aria z II Suity na flet i fortepian (wersja na saksofon i organy)
  3. Stanisław Moryto - Aria i chorał na saksofon sopranowy
  4. Łukasz Woś - Romans (wersja na saksofon i organy)
  5. Aleksander Jan Szopa - Clair de lune na saksofon i organy
  6. Ignacy Zalewski - Toccata na saksofon altowy i akordeon
  7. Stanisław Moryto - Koło na saksofon
  8. Łukasz Woś - Intermezzo na saksofon altowy i organy
Nikola Kołodziejczyk - Koncert na saksofon, bandoneon i orkiestrę smyczkową:
  9.  I Dark playground
10. II Małe przyjemności

wykonawcy:
Paweł Gusnar - saksofon
oraz:
Bartosz Jakubczak - organy
Klaudiusz Baran - akordeon
Rafał Grząka - bandoneony
Chopin University Chamber Orchestra
dyrygent: Rafał Janiak
_____________________________________________