│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

10.12.21

Agnieszka Frączek - Kołderkowe bzdurki dla syna i córki /2021/

Bzdurki dla córki; Zebra; Barany. Na smyczy!; W Kołderkowie; Sondaż; Łaciate sny; Niedźwiadkowy sen; Przydasie; Rozbudzanka-wyliczanka; Stworki; Ja się boję!; Porzeczkowe gwiazdki; Przepis na smaczny sen; Zaczarowana piżamka; Budzik; Zasypianka-wyliczanka; Sturlał się z czarnego nieba...; Sklep ze snami; A-a-a, kotki dwa...; Morze; Księżyc; A w moim domu...; Dawno temu; Co za noc!; Ciii...; Nocą...

 
Płyta "Kołderkowe bzdurki dla syna i córki" to jedna z propozycji skierowanych do najmłodszych słuchaczy w katalogu, znanego z wartościowych pozycji literatury dziecięcej i młodzieżowej, Wydawnictwa Buka.
26 nagrań zawartych na płycie to zbiór wierszy i piosenek autorstwa Agnieszki Frączek, tworzących znakomicie skomponowane i nagrane 34-minutowe słuchowisko. Agnieszka Frączek jest autorką licznych opowiadań i wierszy dla dzieci, w których z powodzeniem wykorzystuje gry słowne i rozmaite idiomy i frazeologizmy. W 2017 roku książkę Agnieszki Frączek "Rany Julek!: o tym, jak Julian Tuwim został poetą" umieszczono na liście lektur dla klas I-III.
Tytuł "Kołderkowe bzdurki dla syna i córki" nawiązuje do estetyki literackiej właściwej twórczości Juliana Tuwima. W czasem zabawnych, a czasem poważnych wierszach i piosenkach zgromadzonych na płycie, fantazja przeplata się z rzeczywistością tworząc świetnie pod względem dramaturgii ułożony program, którego akcja toczy się na Alei Słodkiej Drzemki, a zakończona jest przepiękną kołysanką "Nocą...".
Koncepcja i produkcja artystyczna "Kołderkowych bzdurek" jest dziełem Ewy Olejnik, a muzykę do tego dziecięcego audio-spektaklu i oprawę dźwiękową przygotował Maciej Mulawa -ceniony kompozytor i realizator dźwięku, w którego działalności artystycznej bardzo ważną rolę pełnią prace nad bajkami i słuchowiskami skierowanymi do najmłodszych odbiorców.
Wiersze w najwspanialszy z możliwych sposób recytuje jedna z najpopularniejszych i najbardziej lubianych aktorek, Małgorzata Kożuchowska, natomiast piosenki wykonuje znakomita i wszechstronna wokalistka Beata Przybytek, którą pamiętamy m.in. z płyt ''Wonderland'' (2006), nagranej w gronie wybitnych polskich muzyków jazzowych ''I'm Gonna Rock You'' (2012) i przepięknego świątecznego albumu ''Czemuż się dzisiaj weselić nie mamy'' (2013) zawierającego utwory pochodzące ze zbiorów ''Kantyczki'' Jana Kaszyckiego i Feliksa Nowowiejskiego z 1911 roku, oraz ''Pieśni Bożego Narodzenia. Kolendy kościelne'' ks.W.Smolarkiewicza z 1930 roku.
Wokalistka ma w swą biografię wpisaną współpracę z takimi artystami jak m.in.: Jan Ptaszyn Wróblewski, Janusz Muniak, Jarosław Śmietana czy Wojciech Karolak, oraz gorąco przyjmowane koncerty zarówno w Polsce jak i Austrii, Belgii, Szwecji, Niemczech, Francji, Rumunii czy Słowacji.
Dzięki tej płycie przekonać się możemy iż ciepły, kojący głos i pełen uczuć sposób interpretacji Beaty Przybytek, doskonale sprawdza się nie tylko w repertuarze jazzowym i świątecznym, ale też w piosenkach skierowanych dla dzieci.
"Kołderkowe bzdurki dla syna i córki" to doskonała propozycja zarówno dla najmłodszych, przedszkolaków, jak rodziców i opiekunów.
Piękne brzmienie, atrakcyjna szata graficzna autorstwa Agaty Dudek, a przede wszystkim forma i przekaz treści uwrażliwiają dziecko na otaczający  świat i dostarczają niezapomnianych wrażeń.
Płyta ukazała się 1 grudnia 2021.
Robert Ratajczak

_____________________________________________

 
 
Agnieszka Frączek - Kołderkowe bzdurki dla syna i córki
CD 2021, Wydawnictwo BUKA buka CD52

program:
  1. Bzdurki dla córki -piosenka
  2. Zebra -wiersz
  3. Barany. Na smyczy! -wiersz
  4. W Kołderkowie -piosenka
  5. Sondaż -wiersz
  6. Łaciate sny -piosenka
  7. Niedźwiadkowy sen -wiersz
  8. Przydasie -piosenka
  9. Rozbudzanka-wyliczanka -wiersz
10. Stworki -wiersz
11. Ja się boję! -piosenka
12. Porzeczkowe gwiazdki -wiersz
13. Przepis na smaczny sen -wiersz
14. Zaczarowana piżamka -piosenka
15. Budzik -wiersz
16. Zasypianka-wyliczanka -wiersz
17. Sturlał się z czarnego nieba... -wiersz
18. Sklep ze snami -piosenka
19. A-a-a, kotki dwa... -wiersz
20. Morze -wiersz
21. Księżyc -wiersz
22. A w moim domu... -piosenka
23. Dawno temu -wiersz
24. Co za noc! -wiersz
25. Ciii...  -wiersz
26. Nocą... -piosenka

wykonawcy:
Beata Przybytek - śpiew
Małgorzata Kożuchowska - recytacja, śpiew
Maciej Mulawa - instr.klawiszowe
_____________________________________________