Koncert e-moll;
Giuseppe Saverio Mercadante:
Koncert e-moll.
Czeski kompozytor i skrzypek Franz Benda (1709-1786) pozostawił po sobie 17 koncertów na skrzypce, 17 symfonii, wiele utworów skrzypcowych (w tym sonaty, duety i solowe kaprysy), ale też Koncerty na flet i orkiestrę. Piękny i urokliwy Koncert e-moll, wielokrotnie porównywany estetycznie i wyrazowo z utworami Carla Philippa Emanuela Bacha (dramaturgia i dynamika), ale też ze względu na śpiewność, ulotną melodykę i lekkość z muzyką Wolfganga Amadeusza Mozarta, był inspiracją dla wielu twórców epoki romantycznej, a dziś stanowi żelazny kanon muzyki fletowej.
Z kolei Giuseppe Saverio Mercadante (1795-1870) był włoskim kompozytorem epoki klasycyzmu i wczesnego romantyzmu, którego dorobek obejmuje przede wszystkim ponad 60 oper. Niestety nie zostały one wystarczająco docenione, gdyż usunęły je w cień szalenie popularne w owym czasie opery Verdiego i Pucciniego. Poza operami Mercadante pozostawił po sobie też inne dzieła, posród których dużą popularnością nieustannie cieszą się 3 koncerty fletowe (D-dur, e-moll i E-dur). Pochodzące z Koncertu e-moll na flet i orkiestrę smyczkową z roku 1814, niezwykle melodyjne "Rondo russo" jest dziś jednym z najsłynniejszych tematów muzyki klasycznej.
Koncerty e-moll na flet i orkiestrę Franza Bendy i Giuseppe Saverio Mercadantego wypełniają płytę "Flutissima Concertos" nagraną przez znakomitą flecistkę Sylwię Kubiak-Dobrowolską z Orkiestrą Sinfonia Nova pod dyrekcją Łukasza Wojakowskiego.
Sylwia Kubiak-Dobrowolska koncertowała solo m.in. z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Warszawie oraz Orkiestrą Filharmonii Białostockiej, po czym objęła stanowisko pierwszej flecistki Orkiestry Opery na Zamku w Szczecinie. Artystka ma za sobą współpracę z Filharmonią Kaliską, Operetką Warszawską, Filharmonią im.H.Wieniawskiego w Lublinie, Teatrem Muzycznym Roma, Orkiestrą Salonową Johanna Straussa, oraz koncerty nie tylko w Europie (Niemcy, Holandia, Białoruś, Litwa, Francja, Włochy, Wielka Brytania), ale też Ameryce Południowej (Meksyk, Peru), Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Izraelu i Kenii.
Jest wszechstronną artystką angażującą się w rozmaite projekty, w tym współpracę z muzykami jazzowymi (Jarek Śmietana, Tomasz Szukalski, Michał Urbaniak), ale też oprawę muzyczną wernisaży i pokazów mody.
Na płycie "Flutissima Concertos" swą pełną wdzięku i gracji grą, Sylwia Kubiak-Dobrowolska znakomicie przekazuje zaklęte w koncertach Bendy i Mercadantego emocje i uczucia czarując nie tylko mistrzowską wirtuozerią, ale dodając do utworów pierwiastek osobistego sposobu postrzegania świata dźwięków.
Omawiana w tym miejscu płyta inauguruje cykl albumów pod wspólnym tytułem "Flutissima". Ciesząc się tym znakomitym albumem z niecierpliwością czekam na kolejną odsłonę tego obiecującego projektu.
Album ukazał się 11 października 2021.
Robert Ratajczak
____________________________________________
Sylwia Kubiak-Dobrowolska / Sinfonia Nova
Flutissima Concertos
CD 2021, DUX 1805
program:
Franz Benda - Koncert e-moll na flet i orkiestrę:
1. Allegro con brio
2. Un poco andante
3. Presto
Giuseppe Saverio Mercadante - Koncert e-moll na flet i orkiestrę smyczkową:
4. Allegro maestoso
5. Largo
6. Rondo russo
wykonawcy:
Sylwia Kubiak-Dobrowolska - flet
Orkiestra Sinfonia Nova
dyrygent: Łukasz Wojakowski
____________________________________________