│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

4.2.22

Wiesław Ochwat / Maciej Zimka: Acco Chameleon /2021/

Johann Sebastian Bach:
Brandenburg Concerto No.3;
Edvard Grieg:
Suite No.1 Peer Gynt Op.46;
Modest Mussorgsky / Maurice Ravel:
Pictures at an Exibition.





Akordeonista Wiesław Ochwat jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie, a w roku 2018 obronił doktorat na tejże uczelni. W 2016 roku muzyk ukończył dwuletni projekt Italian Accordion Accademy dedykowany sztuce akordeonowej, odbywający się we Włoszech i Holandii.
Głównym nurtem zainteresowań Wiesława Ochwata, jest wykonywanie i promowanie muzyki współczesnej, jednak poza tym nurtem muzyk preferuje również klasykę, improwizację i muzykę rozrywkową.
Artysta ma na koncie kilkadziesiąt prawykonań nowych utworów, zarówno solowych jak i kameralnych, które niejednokrotnie powstawały z jego inicjatywy. Jest laureatem rozmaitych europejskich konkursów i festiwali akordeonowych (m.in. IBLA Grand Prize Competition 2019 i Castelfidardo International Accordion Prize we Włoszech, Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy w Słowacji czy Konkurs Akordeonowy im.A.Krzanowskiego w Czechowicach-Dziedzicach i Międzynarodowy Festiwal Muzyki Narodowej w Przemyślu).
W roku 2020 pod patronatem LongPlay ukazał się pierwszy album akordeonisty: "Between Paths", zawierający siedem kompozycji na akordeon solo lub z towarzyszeniem mediów elektronicznych, przygotowanych przez Pawła Janasa, Wojciecha Blechacza, Macieja Zimkę, Artura Zagajewskiego, Krzysztofa Olczaka, Przemysława Schellera i Piotra Peszata.
Równolegle z prowadzeniem działalności solowej, do ponad sześciu lat Wiesław Ochwat wraz z Maciejem Zimką współtworzy duet akordeonowy wykonujący nowatorskie opracowania klasycznych utworów, ale też kompozycje premierowe muzyki współczesnej.
Wspólna płyta obu akordeonistów (wykładowców Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie) "Acco Chameleon", składa się z utworów J.S.Bacha, E.Griega i M.Musorgskiego, a większość albumu wypełnia wyjątkowa wersja "Obrazków z wystawy" ostatniego z wymienionych kompozytorów.
Poddając transkrypcji na dwa akordeony słynne dzieło Modesta Musorgskiego Wiesław Ochwat i Maciej Zimka posłużyli się popularną wersją "Obrazków z wystawy" opracowaną na orkiestrę przez Maurice'a Ravela w 1922 roku, a więc dopiero 41 lat po śmierci rosyjskiego kompozytora. Warto bowiem pamiętać iż pierwotnym zamysłem Mussorgsky'ego w 1874 roku, była wersja na fortepian solo.
Na "Acco Chameleon" akordeon okazuje się być instrumentem wszechstronnym, na którym z powodzeniem wykonywać można muzykę orkiestrową, a tytuł płyty zaczerpnięto z określenia jakiego użył wybitny kompozytor Zbigniew Bargielski, nazywając akordeon "muzycznym kameleonem". Bogactwo brzmieniowe akordeonu i jego zdolność dopasowania się do rozmaitych składów i konstelacji instrumentalnych jest dziś powszechnie znane.
Albumem tym, Wiesław Ochwat i Maciej Zimka dowodzą iż akordeon z powodzeniem przybiera różne brzmieniowe barwy i znakomicie zastępuje rozmaite instrumenty, zapewniając zarazem pełne i rozległe brzmienie.
Album ukazał się 13 lipca 2021.
Robert Ratajczak

_________________________________________________


Wiesław Ochwat / Maciej Zimka
Acco Chameleon
CD 2021, Requiem - Opus Series 61-2021

program:
Johann Sebastian Bach – Brandenburg Concerto No.3 BWV 1048:
  1. Allegro
  2. Adagio
  3. Allegro
Edvard Grieg – Suite No.1 Peer Gynt Op.46:
  4. Morning Mood
  5. Death of Ase
  6. Anitra’s Dance
  7. In the Hall of the Mountain King
Modest Mussorgsky / Maurice Ravel – Pictures at an Exibition:
  8. Promenade
  9. Gnomus
10. Promenade
11. Il vecchio castello
12. Promenade
13. Tuileries
14. Bydlo
15. Promenade
16. Ballet of Unhatched Chicks
17. Samuel Goldenberg und Schmuyle
18. Limoges. Le marche
19. Catacombae (Sepulcrum romanum)
20. Con mortuis in lingua mortua
21. The Hut on Hen’s Legs (Baba Yaga)
22. The Great Gate of Kiev

personel:
Wiesław Ochwat, Maciej Zimka - akordeon
_________________________________________________