II Sonata op.15;
V Sonata op.53;
VI Sonata op.136 bis.
Mieczysław Wajnberg (1919-1996) urodził się w Warszawie, gdzie ukończył Konserwatorium Muzyczne w klasie fortepianu, jednak większość życia spędził w Związku Radzieckim (Mińsk, Taszkient i Moskwa), gdzie wyemigrował po wybuchu II wojny światowej.
Jako kompozytor pozostawił po sobie 26 symfonii, siedem koncertów, 17 kwartetów smyczkowych, 19 sonat, około 150 pieśni oraz 7 oper i 2 balety, a także muzykę do 65 filmów, sztuk teatralnych i słuchowisk radiowych.
Artysta pozostający pod wyraźnym wpływem Dmitrija Szostakowicza, z którym łączyła go też wieloletnia przyjaźń, bardzo często odwoływał się w swych utworach do form sonatowych. W stylu Wajnberga odnajdziemy wpływy Prokofiewa, Bartóka, Mahlera i Hindemitha, szczególnie w zakresie konstrukcji utworów i zachowaniu wyjątkowej równowagi pomiędzy formą, a przekazywanymi w muzyce treściami.
W ostatnich latach twórczość Wajnberga przeżywa prawdziwy renesans, a po jego utwory sięgają rozmaici muzycy z całego świata, jak m.in. wiolonczelista Dmitry Yablonsky i pianista Hsin-Ni Liu, Kwartet Śląski i Camerata Baltica, czy na płycie wydanej przez wytwórnię ECM, Gidon Kremer.
Wytwórnia DUX sukcesywnie publikuje nagrania rozmaitych utworów Wajnberga w nowych wyjątkowych interpretacjach.
Miałem przyjemność pisać w tym miejscu o czterech różnych wydawnictwach jakie pojawiły się w katalogu wytwórni: nagranym przez Wojciecha Fudałę (wiolonczela) i Michała Rota (fortepian) album "Sonatas for cello and piano", oraz trzy wydawnictwa firmowane przez Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod dyr. Anny Duczmal-Mróz: "Symphonies Nos.2&7", 2-płytowy album "Mieczysław Wajnberg" (zawierający Symfonie Kameralne No.2, Op.147 i No.4, Op.153, II Koncert fletowy i Sinfoniettę No.2, Op.74), oraz płytę "Mieczysław Wajnberg Chamber Music".
Z tym większą przyjemnością odnotowuję też ukazanie się kolejnej płyty, wydanej w charakterystycznej dla serii szacie graficznej.
Na płycie "Mieczysłąw Wajnberg - Sonatas for Violin and Piano" znajdziemy wyjątkowe interpretacje II Sonaty na skrzypce i fortepian op.15, V Sonaty na skrzypce i fortepian op.53 oraz VI Sonaty na skrzypce i fortepian op.136 bis.
Nagrania programu podjął się znakomity skrzypek Michał Kowalczyk, a w poszczególnych utworach towarzyszą mu pianiści Dagmara Niedziela (II i V Sonata) oraz Mateusz Rożek (VI Sonata).
Artyści w mistrzowski sposób interpretują wielowymiarowe pod względem języka dźwiękowego, osadzone w trzech różnych tradycjach kulturowych sonaty Wajnberga. Powstałe pod wpływem tragicznych życiowych doświadczeń kompozytora utwory pełne są emocji i uwalnianych poprzez muzykę emocji.
Znakomita to płyta, dzięki której zapomniane przez lata utwory Mieczysława Wajnberga trafiają do melomanów w mistrzowskich interpretacjach odzyskując należny im blask i zasłużone miejsce w kanonie polskiej muzyki kameralnej XX wieku.
Album ukazał się 28 października 2021.
Robert Ratajczak
__________________________________________
Michał Kowalczyk / Dagmara Niedziela / Mateusz Rożek
Mieczysław Wajnberg - Sonatas for Violin and Piano
CD 2021, DUX 1756
program:
Mieczysław Wajnberg
II Sonata na skrzypce i fortepian op.15:
1. Allegro
2. Lento
3. Allegro moderato
V Sonata na skrzypce i fortepian op.53:
4. Andante con moto
5. Allegro molto
6. Allegro moderato
7. Allegro – Andante – Allegretto
8. VI Sonata na skrzypce i fortepian op.136 bis
wykonawcy:
Michał Kowalczyk - skrzypce
Dagmara Niedziela, Mateusz Rożek - fortepian
______________________________________________
znalezione w sieci: