Grant McLachlan: Umbkiyozo Wase Africa - Africa Celebrates;
Andrzej Karałow: Fatal Mirrors;
Mikołaj Hertel: Out of Time.
Na płycie znalazły się utwory trzech współczesnych kompozytorów rozpisane na, kojarzony głównie z muzyką dawną klawesyn i perkusję oraz dodatkowe instrumenty.
Są to nowoczesne kompozycje Mikołaja Hertla ("Suita hiszpańska" i "Out of Time"), Andrzeja Karałowa ("Fatal Mirrors") oraz Granta McLachlana ("Africa Celebrates"), które wykonuje dwoje znakomitych i wielokrotnie nagradzanych instrumentalistów: Alina Ratkowska (klawesyn) i Leszek Lorent (perkusja).
Klawesynistka i pianistka Alina Ratkowska jest niezwykle aktywną artystką znaną m.in. z założonego przez siebie zespołu Esperanto, prowadzenia zespołu wokalno-instrumentalnego Musica Maxima, oraz współpracy ze specjalizującym się w wykonawstwie muzyki zachowanej w zbiorach Biblioteki Gdańskiej PAN, Goldberg Baroque Ensemble. Jest też pomysłodawcą i dyrektorem dorocznego Festiwalu Goldbergowskiego, odbywającego się w Gdańsku od 2006 roku.
W 2019 roku nakładem Chopin University Press pod patronatem LongPlay ukazał się dwupłytowy album "J.G.Goldberg - Complete Solo Harpsichord Works" wypełniony kompletem utworów na klawesyn solo, ukochanego przez artystkę kompozytora Johanna Gottlieba Goldberga.
Z kolei perkusista Leszek Lorent to muzyk, którego znamy m.in. dzięki płycie inspirowanej twórczością Iannisa Xenakisa "Tonisteon" (2016), oraz wydanych pod patronatem LongPlay albumów "Daleth" (2018) Iwony Glinki i "Dariusz Przybylski Percussion Works" (2018).
W otwierającej omawiany w tym miejscu album "La Clavecin Moderne plus Percussion vol.1" suicie Mikołaja Hertla "Hiszpańska tancerka", artystom towarzyszy Chopin University Chamber Orchestra pod dyrekcją Rafała Janiaka, natomiast zamykająca program kompozycja Hertla "Out of Time" nagrana została z udziałem Agaty Igras (flet) i Jana Gralli (perkusja). Oba utwory to światowe premiery fonograficzne.
Muzyka zawarta na płycie jest bardzo komunikatywna i czytelna, dzięki czemu z powodzeniem trafić może w gusta odbiorców, na co dzień nie słuchających muzyki klasycznej.
Zestawienie metalicznego brzmienia klawesynu z różnymi instrumentami w repertuarze współczesnym to, wykraczające poza stereotypy różnorodne, nieoczywiste i niekonwencjonalne konstelacje instrumentalne. Muzyka ta kryje też w sobie fascynujące dialogi między klawesynem a perkusją. Odnajdziemy w niej przenikające się elementy folkloru różnych krajów, jak ludowe tańce z Brazylii i motywy rytmiczne zaczerpnięte z muzyki afrykańskiej.
Oznaczenie przez Wydawcę albumu dopiskiem "vol.1", sugeruje kontynuację tego arcyciekawego projektu pod postacią kolejnych płyt. Oby równie ciekawych jak omawiany w tym miejscu album.
Album ukazał się 21 stycznia 2022.
Robert Ratajczak
______________________________________________
Alina Ratkowska / Leszek Lorent
La Clavecin Moderne plus Percussion vol.1
CD 2021, Chopin University Press UMFC CD 137
program:
Mikołaj Hertel - Hiszpańska tancerka. Suita na klawesyn, smyczki i perkusję:
1. Bolero
2. Habanera
3. Fandango
4. El Polo
Grant McLachlan - Umbkiyozo Wase Africa - Africa Celebrates na klawesyn i perkusję afrykańską:
5. Mouvement I
6. Mouvement II
7. Mouvement III
8. Mouvement IV
9. Andrzej Karałow - Fatal Mirrors na perkusję i klawesyn
Mikołaj Hertel - Out of Time na flet, perkusję i klawesyn:
10. 1 Introductione
11. 2 Tango - Chaconne
12. 3 Saltarello
13. 4 Adagio
14. 5 Boogie - Finale
wykonawcy:
Alina Ratkowska - klawesyn
Leszek Lorent - perkusja
oraz:
Agata Igras - flet
Jab Gralla - perkusja
Chopin University Chamber Orchestra
dyrygent: Rafał Janiak
______________________________________________