│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

27.6.22

Claudio Scolari Project: Don't Know /2022/

Siculiana; Binary Code; E-Walzer; Goose Bumps; Don’t Know; Fireworks; Wet Sand; Underground Wave; Sentimentale; Night Moon; Cold Water.








Urodzony w 1962 roku włoski kompozytor i perkusista Claudio Scolari (absolwent College of Music w Parmie), jest muzykiem którego artystyczne horyzonty obejmują zarówno muzykę klasyczną jak współczesny jazz i awangardę. Współpracuje zarówno z prestiżowymi orkiestrami symfonicznymi (m.in. Scala Philarmonic Orchestra of Milano, czy Narodowa Orkiestra Symfoniczna RAI w Turynie) oraz klasycznymi zespołami kameralnymi (m.in. Carme i Gruppo Musica Insieme di Cremona), jak znakomitymi muzykami ze świata jazzu (Steve Gadd, Chad Wackerman).
Na polu muzyki jazzowej, Scolari realizuje się poszukując i odkrywając nowe brzmienia i dźwiękowe kreacje, które prowadzą do innowacyjnych rozwiązań. Jako lider ma na koncie kilka wyśmienitych albumów, które doczekały się bardzo pochlebnych recenzji w tak znaczących periodykach jak All About Jazz czy Jazz Review, a muzyczne poszukiwania doprowadziły artystę do współpracy w rozmaitych konfiguracjach instrumentalnych.
W roku 2018 ukazał się album "Natural Impulse", nagrany z multiinstrumentalistą i producentem muzycznym Danielem Cavalca, oraz awangardowym trębaczem Simonem Scolari (synem Claudio Scolariego). Kolejną pozycją w dyskografii artysty była płyta "Upside Down" (2019), na której do składu dołączył jeszcze jeden muzyk: basista Michele Cavalca. Tak oto powstał kwartet Claudio Scolari Project, tworzony przez muzyków wywodzących się z różnych pokoleń dwóch muzycznych rodzin, który w 2021 roku opublikował album "Cosmology", a rok później album "Don't Know".
"Don’t Know" to kolejna podróż w rejony jazzowych eksperymentów inspirowanych obrazami i emocjami, na bazie których artyści tworzą całkowicie improwizowaną ścieżkę dźwiękową.
Claudio Scolari wyjątkowo skutecznie potrafi zaangażować i inspirować swoich muzyków, aby jak najwięcej wydobyć z ich muzycznej ekspresji. Jego nietypowy proces komponowania zaczyna się od budowania tła przez syntezatory, następnie dodawania rytmu i kolorów za pomocą perkusji, oraz ozdobników w postaci partii fortepianu, basu elektrycznego i trąbki.
Efektem jest muzyka śmiało czerpiąca z estetyki ambientu i brzmień chilloutowych, która wytwarza specyficzną aurę i nastrój.
Oparte na elektronice pejzaże dźwiękowe stanowią znakomite tło dla trąbki, której czysty i nie poddany przetworzeniom dźwięk dociera do nas z domieszką stylowego echa.
W utworach na ogół dominują proste motywy, których melodyka częstokroć przejmowana jest przez fortepian.
Oparta na zgrabnej linii fortepianu "Siculiana”, elegijny utwór tytułowy, czy nawiązujące do free jazzu, rozbudowane do blisko siedmiu minut "Night Moon”, to jedne z najmocniejszych fragmentów albumu, którego koniecznie wysłuchać należy w całości.
Album ukazał się 10 maja 2022.
Robert Ratajczak

____________________________________________


Claudio Scolari Project
Don't Know
CD 2022, Principal Records CSDC 09

program:
  1. Siculiana
  2. Binary Code
  3. E-Walzer
  4. Goose Bumps
  5. Don’t Know
  6. Fireworks
  7. Wet Sand
  8. Underground Wave
  9. Sentimentale
10. Night Moon
11. Cold Water

personel:
Claudio Scolari – drum set 1, programowanie
Daniele Cavalca – drum set 2, syntezatory, Rhodes piano, fortepian
Simone Scolari – trąbka
Michele Cavalca – gitara basowa
____________________________________________