│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

26.7.22

Maria Gabryś-Heyke: Mikuli / Michałowski - Piano Works /2022/

 Karol Mikuli:
Reverie op.9 nr 6; Mazurek h-moll op.11; Ballada B-dur op.21; Scherzino Fis-dur op.9 nr 5; Prelude et presto agitato f-moll op.1;
Aleksander Michałowski:
Reverie A-dur op.24; Walc A-dur op.23; Walc As-dur op.34 nr 3; Preludium As-dur op.33 nr 5; Preludium b-moll op.9; Valse melancolique b-moll op.29; Ballada B-dur op.30; Impromptu Des-dur op.21.



Niezwykłym jest iluż to tworzących na przełomie XIX i XX wieku znakomitych polskich kompozytorów nie doczekało się należnego im uznania, a ich dzieła przez wielu melomanów nie zostały dotąd odkryte.
Do grona twórców, których kompozycje dotąd bardzo rzadko były wykonywane, a jeszcze rzadziej utrwalane w formie nagrań, należą Karol Mikuli (1821-1897) i Aleksander Michałowski (1851-1938). 
Pierwszy z nich był nie tylko znakomitym kompozytorem ale też wybitnym pianistą, dyrygentem i pedagogiem. Jako pianista w latach 1844–1847 Karol Mikuli pobierał lekcje u samego Fryderyka Chopina, by w późniejszych latach po przeprowadzce w 1857 roku do Lwowa, wykształcić całe rzesze własnych uczniów. Jako kompozytor Mikuli pozostawił po sobie rozmaite pod względem stylistyki i obsady utwory kameralne, sakralne, pieśni, ale przede wszystkim utwory fortepianowe.
Urodzony 30 lat później pianista, kompozytor i pedagog Aleksander Michałowski, był z kolei uczniem Karla Heinricha Reineckego, a jako pianista często grywał w duecie z Clarą Wieck-Schumann. Pod jego czujnym uchem kształcili się tacy pianiści jak: Władysław Szpillman, Ludomir Różycki i Witold Friemann, zaś jako kompozytor Michałowski pozostawił po sobie szereg rozmaitych utworów fortepianowych, w tym etiudy, mazurki, polonezy, walce i preludia.
Wiele z utworów fortepianowych zarówno Mikuliego jak Michałowskiego, do dziś nie zostało zarejestrowanych i wydanych na płytach. Na szczęście są w Polsce artyści, dzięki którym część dorobku obu kompozytorów ma szansę zaistnieć w naszej świadomości i pozwolić odkryć zaklęte w ich utworach fortepianowych piękno i magię.
Znakomita pianistka Maria Gabryś-Heyke przywraca blask kompozycjom Karola Mikuliego i Aleksandra Michałowskiego prezentując recital złożony z przepięknych utworów, z których większość po raz pierwszy trafia do melomanów w formie płytowej.
Maria Gabryś-Heyke jest jedną z najbardziej wszechstronnych i najbardziej aktywnych polskich pianistek. Poszczycić się może sukcesami odniesionymi podczas międzynarodowych konkursów w Słupsku, Antoninie, Getyndze, Mariańskich Łaźniach, Hradec, Zurychu i Lucernie. Pianistka jest założycielką zespołu Lucerne Piano Trio, z Moniką Quinn tworzy Gabryś & Quinn Piano Duo (wydana pod patronatem LongPlay płyta: "Moniuszko for 4 hands", 2020), a ze skrzypaczką Jolantą Sosnowską tandem mający na koncie dwa znakomite albumy wypełnione pochodzącymi z różnych stron świata tańcami opracowanymi skrzypce i fortepian: "Beauty Dancing" (2019) i "Beauty Dancing 2" (2021). Maria Gabryś-Heyke porusza się w różnych stylach i konwencjach wykonawczych, co wielokrotnie doceniane jest podczas koncertów nie tylko w Europie, ale też m.in. w Japonii, Korei Płd., Chinach i USA. Jej repertuar solowy obejmuje utwory Beethovena, Bacha, Mozarta, Chopina, Schuberta, Schumanna, Liszta i wielu innych. W ostatnim czasie grę Marii Gabryś-Heyke podziwialiśmy także na albumie nagranym w duecie z Dmitrym Abloginem "Adolphe Gutmann - Ulubiony uczeń Chopina" (2020, patronat LongPlay), oraz płycie z muzyką Fryderyka Chopina "Polish Landscape" (2020).
Płyta z utworami Mikuliego i Michałowskiego przynosi muzykę wyjątkową i subtelną jaka dla wielu melomanów, w których świadomości polska muzyka fortepianowa zaczyna i kończy się na Chopinie, stanowić może prawdziwe odkrycie.
Płyta wydana została przez działające pod skrzydłami Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie wydawnictwo Chopin University Press, którego katalog od 2017 roku efektownie uzupełnia polską fonografię o płyty związanych z Warszawskim Uniwersytetem artystów.
Robert Ratajczak

________________________________________


Maria Gabryś-Heyke
Karol Mikuli / Aleksander Michałowski - Piano Works
CD 2022, Chopin University Press UMFC CD 157

program:
Karol Mikuli:
  1. Reverie op.9 nr 6
  2. Mazurek h-moll op.11
  3. Ballada B-dur op.21
  4. Scherzino Fis-dur op.9 nr 5
  5. Prelude et presto agitato f-moll op.1
Aleksander Michałowski:
  6. Reverie A-dur op.24
  7. Walc A-dur op.23
  8. Walc As-dur op.34 nr 3
  9. Preludium As-dur op.33 nr 5 (na lewą rękę)
10. Preludium b-moll op.9
11. Valse melancolique b-moll op.29
12. Ballada B-dur op.30
13. Impromptu Des-dur op.21

Maria Gabryś-Heyke - fortepian
________________________________________