The Scenic Route; We See; 25 Years Of Rootabagas; Feel the Sway; Rejoicing; The Bat; In Touch With Dewey; Little B's Poem; Tenderly; Our Prayer/Give Peace A Chance.
Nowojorski perkusista Matt Wilson jest dziś jednym z najbardziej znanych artystów jazzowych na świecie, którego styl gry charakteryzuje wyjątkowa melodyjność, co w przypadku perkusistów należy do rzadkości. Matt Wilson to także utalentowany kompozytor, lider zespołu, producent i wykładowca muzyczny, postać która pojawia się na okładkach takich czasopism jak Downbeat, JazzTimes czy Jazziz. Miał okazję wystąpić w Białym Domu jako muzyk specjalnie uformowanej grupy All Star podczas koncertu prowadzonego przez Baracka Obamę. W skład tej formacji weszli też m.in. Herbie Hancock, Dee Dee Bridgewater, Dianne Reeves, Chris Botti i Randy Brecker. Współpracował z takimi artystami jak choćby: Joe Lovano, John Scofield, Jane Ira Bloom, Dave Anderson, czy Charlie Haden i Lee Konitz, a w ciągu swej kariery koncertował m.in. z Elvisem Costello, Cedarem Waltonem, Johnem Zornem, Wynthonem Marsalisem, Michaelem Breckerem, Patem Metheny i Billem Frisellem. Dotychczas pojawił się na kilkuset płytach jako sideman i dorobił się sporej kolekcji płyt autorskich. Jego własnym projektem jest zespół Matt Wilson's Arts & Crafts, z którym nagrał takie albumy jak "Scenic Rouge" (2006) i ''An Attitude For Gratitude'' (2011).
Pierwsza z wymienionych płyt, zabiera nas w podróż do odległych miejsc: od żywiołowości otwierającego album utworu tytułowego, po ponurą lecz pełną nadziei składankę utworów "Our Prayer" Donalda Aylera i "Give Peace a Chance" Johna Lennona.
Zespół Arts & Crafts wraz z liderem tworzą: Terell Stafford (trąbka, flugelhorn), Gary Versace (instr. klawiszowe, akordeon) i Dennis Irwin (klarnet, kontrabas).
Płyta "Scenic Rouge" z 2006 roku dedykowana jest zmarłemu rok wcześniej saksofoniście Deweyowi Redmanowi, z którym Wilsonowi niejednokrotnie dane było współpracować. Duch Redmana niewątpliwie dostrzegalny jest w nagraniach, lecz nie w formie żałobnych rapsodów, a utworach stylizowanych na jego estetykę. Takim jest m.in. radosny temat "In Touch With Dewey", w którym Wilson gra kontrastujące z sobą rytmy, by po chwili ulec funkowej linii basu Dennisa Irwina.
Trębacz Terell Stafford niejednokrotnie nadaje utworom estetykę kojarzącą się z nowoorleańskim jazzem, a partie organów Gary'ego Versace dodają muzyce posmaku muzyki gospel.
Pełen improwizowanych partii utwór "Feel the Sway" zabiera nas w klimat muzyki calypso, który podsycają partie wokalne zaproszonego na sesję tria wokalnego
The Swayettes. Grający przy użyciu tłumika Stafford dodaje utworowi wyjątkowego posmaku partiami kojarzącymi się z estetyką Milesa Davisa.
Poza ciekawymi utworami premierowymi na płycie poza wymienionymi wcześniej, znajdziemy też pomysłowe przeróbki tematów Theloniousa Monka (bebopowe "We See"), Ornette'a Colemana (zakręcone rytmicznie "Rejoicing"), Pata Metheny (piękna ballada "The Bat"), Bobby'ego Hutchersona (ozdobione znakomitą solówką kontrabasu i ponownie partią trąbki z tłumikiem "Little B's Poem"), oraz autorską aranżację standardu Waltera Grossa z lat 40-tych "Tenderly".
Po 16 latach wciąż robiący ogromne wrażenie album "Scenic Rouge" to wspaniała płyta wyśmienitego perkusisty i band leadera, ciągle niewystarczająco docenianego w Europie, a zarazem przykład współczesnej muzyki improwizowanej na najwyższym z możliwych poziomie.
Album ukazał się 23 stycznia 2007.
Robert Ratajczak (2023)
___________________________________________
Matt Wilson's Arts & Crafts
Matt Wilson's Arts & Crafts presents the Scenic Route
CD 2006, Palmetto Records PM 2122
1. The Scenic Route
2. We See
3. 25 Years Of Rootabagas
4. Feel the Sway
5. Rejoicing
6. The Bat
7. In Touch With Dewey
8. Little B's Poem
9. Tenderly
10. Our Prayer / Give Peace A Chance
personel:
Terell Stafford, Gary Versace, Dennis Irwin, Matt Wilson, The Swayettes
___________________________________________