Tadeusz Paciorkiewicz: Sonatina;
Grażyna Bacewicz:
Łatwe duety na tematy ludowe;
Michał Spisak: Suita;
Mieczysław Wajnberg: Sonata op.69.
Polish Violin Duo tworzy dwoje wyjątkowych skrzypków młodego pokolenia: Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak. Artyści wspólnie występują już od 2014 roku, kiedy to poznali się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im.M.Karłowicza w Poznaniu. Repertuar duetu obejmuje zarówno muzykę XX wieku, jak utwory z epoki baroku, klasycyzmu i romantyzmu. Przełomem dla obojga artystów okazał się rok 2019 i dwa ważne wydarzenia: Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im.Stanisława Moniuszki w Rzeszowie w 2019 roku, podczas którego aż sześć nagród specjalnych oraz I Nagrodę w kategorii: Zespoły kameralne, przyznano tworzonemu przez nich skrzypcowemu tandemowi, oraz Międzynarodowy Konkurs Zespołów Kameralnych im.Artura Rubinsteina w Niemczech, gdzie artyści zdobyli I Nagrodę.
W ramach pierwszego z w.w. konkursów i koncertu, który odbył się w Rzeszowskiej Filharmonii Podkarpackiej im.Artura Malawskiego, artyści wykonali m.in. 7-częściową Suitę na dwoje skrzypiec Michała Spisaka, oraz Duo concertant f-moll na dwoje skrzypiec op.10 nr 1 Joachima Kaczkowskiego. W jak wspaniałym stylu zinterpretowali wówczas oba te utwory, mogliśmy przekonać się także dzięki nagraniom dokumentującym konkurs, które ukazały się na płytach: "Competition of Polish Music in Rzeszów 2019 (4)" i "Competition of Polish Music in Rzeszów 2019 (6)".
Polish Violin Duo wciąż zdobywa kolejne znaczące nagrody na międzynarodowych festiwalach i konkursach (poza Polską także w Danii, Grecji, Szwajcarii i Serbii), zyskując wyjątkowy prestiż i renomę.
Pierwszy album w całości wypełniony muzyką zagraną przez Polish Violin Duo poświęcony był muzyce Joachima Kaczkowskiego ("Joachim Kaczkowski Violin Duos Opp.10&16", 2020), na którym dwoje artystów nadało jego utworom nowe życie, przedstawiając w formie premiery fonograficznej ich bardzo świeże i pełne entuzjazmu interpretacje.
Swój drugi wspólny album Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak postanowili wypełnić utworami czworga polskich kompozytorów XX wieku: Grażyny Bacewicz, Tadeusza Paciorkiewicza, Michała Spisaka i Mieczysława Wajnberga.
Program płyty otwiera 7-częściowa "Suita na dwoje skrzypiec" Grażyny Bacewicz (1909-1969) z 1943 roku, łącząca estetykę barokową z typową dla kompozytorki muzyczną poetyką.
Powstały dwa lata później cykl "Łatwe duety na tematy ludowe", Bacewicz skomponowała z myślą o zarówno młodych muzykach jak odbiorcach, z zamiarem łatwego wprowadzenia ich w świat muzyki współczesnej. Oba cykle Grażyny Bacewicz w dużej mierze czerpią z polskiej muzyki ludowej, osadzając jej elementy w neoklasycznej konwencji.
Z dorobku kompozytora i pedagoga Tadeusza Paciorkiewicza (1916-1998) artyści wybrali wymagającą wyjątkowej wirtuozerii "Sonatinę" z 1955 roku, która zamieszczona została w programie płyty pomiędzy cyklami Grażyny Bacewicz.
Suita na dwoje skrzypiec Michała Spisaka (1914-1965), która stanowi kolejny punkt programu tej płyty skomponowana została dla duetu Ireny Dubiskiej i Eugenii Umińskiej, które wykonały ją podczas festiwalu Warszawska Jesień w 1959 roku. To bardzo złożony utwór, w którym nostalgia i refleksja (Tranquillo, Largo, Adagio i Andante), przeciwstawione są fragmentom pełnym energii i żywiołowości (Allegro, Scherzando i Finale). To właśnie w tych, pełnych instrumentalnej ekwilibrystyki wirtuozowskich partiach, mamy okazję w pełni docenić nadzwyczajny warsztat i technikę Marty Gidaszewskiej i Roberta Łaguniaka, brzmiących niczym jeden znakomicie funkcjonujący muzyczny organizm.
Ostatnie 19 minut płyty wypełnia muzyka bardzo spopularyzowanego w ostatnich latach Mieczysława Wajnberga (1919-1996), który obok symfonii, koncertów, kwartetów smyczkowych, sonat, pieśni, oper, muzyki baletowej, filmowej i teatralnej, pozostawił po sobie także piękny duet skrzypcowy jakim jest przejmująca Sonata op.69 z roku 1959. W utworze tym duet po mistrzowsku zmierzył się z tkwiącymi w kompozycji: smutkiem, zadumą i refleksją, tym samym w znakomitym stylu zamykając cały recital.
Mimo iż powszechnie uważa się że duet skrzypcowy nie jest w stanie zapewnić bogactwa instrumentalnego jakie oferuje kwartet smyczkowy, do muzyki wykonywanej przez Martę Gidaszewską i Roberta Łaguniaka najzwyczajniej nic nie można by dodać. Pełnia brzmienia jaką oferuje Polish Violin Duo zachwyca od pierwszej do ostatniej minuty płyty. Także dobór repertuaru na drugi album tego wyjątkowego duetu i jego koncepcyjna dramaturgia robią ogromne wrażenie. Po prostu, całej płyty słucha się znakomicie.
Podobnie jak pierwszy album Polish Violin Duo, tak i niniejsza płyta ukazała się nakładem prestiżowej wytwórni DUX.
Album ukazał się 28 grudnia 2022.
Robert Ratajczak
____________________________________________
Polish Violin Duo
Spisak, Bacewicz, Weinberg, Paciorkiewicz
CD 2022, DUX 1887
program:
Grażyna Bacewicz - Suita na dwoje skrzypiec:
1. Allegro
2. Andante
3. Vivo
4. Tempo di menuetto
5. Allegro
6. Andante. Fughetta
7. Allegro
Tadeusz Paciorkiewicz - Sonatina na dwoje skrzypiec:
8. Allegro con spirito
9. Andante
10. Presto
Grażyna Bacewicz - Łatwe duety na tematy ludowe na dwoje skrzypiec:
11. Preludium. Allegretto
12. I Krakowiak. Allegro con brio
13. Nokturn. Lento non troppo
14. Kujawiak. Largo
15. II Krakowiak. Allegro non troppo
16. Marsz groteskowy. Allegro
17. Piosenka. Lento non troppo
Michał Spisak - Suita na dwoje skrzypiec:
18. Allegro
19. Tranquillo
20. Largo (Choral nr 1)
21. Adagio (Choral nr 2)
22. Scherzando. Vivo
23. Andante (Recitativo)
24. Finale. Allegro energico
Mieczysław Wajnberg - Sonata na dwoje skrzypiec op.69:
25. Allegro molto
26. Adagio
27. Allegro
wykonawcy:
Marta Gidaszewska, Robert Łaguniak - skrzypce
____________________________________________