│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

27.1.21

Iwona Glinka / Vicky Stylianou / Konstantinos Giovanis / Evangelia Kiosoglou: Yodh /2020/


Dario Argentesi: A Visit to Knossos; Frederic Glesser: Summer Nights Passing; Brian Field: La coquette heureuse; Spiros Mazis: With a warbler for a soul; Lars Fetzek: One Minute Duo #1; Daniele Ciminiello: A un altro me stesso; Dimitris Kostopoulos: Fantasia; Ivan Clayden: Forest Ringlet; Richard Pressley: Gjysmëhije; Randall Snyder: Wandering; David Hirshleifer: Dialog in A; Elena Papari: Secret blues; William Price: SIGNALS; Jean-Pierre Vial: Ballade; José Jesus de Azevedo Souza: Spirals; Betty Wishart: Four Bibelots; Greg A Steinke: Moments at CANYON de CHELLY.
 
 
"Yodh" to już dziewiąta płyta nagrana przez znakomitą flecistkę, członkinię prestiżowego Hellenic Contemporary Music Ensemble Theodora Antoniou oraz pierwszą flecistkę Ateńskiej Orkiestry Symfonicznej Iwonę Glinkę, w ramach cyklu dedykowanego najstarszemu zachowanemu alfabetowi, jakim jest powstały ok.1050 roku p.n.e. alfabet fenicki.
Ten składający się z 22 znaków, odczytywany od prawej do lewej strony spółgłoskowy alfabet zapoczątkował wszystkie inne stosowane do dziś w Europie. Pierwotnie służył do zapisu używanego w starożytności na terenie dzisiejszego Libanu. Pod koniec XIX wieku francuscy archeologowie odkopali inskrypcje alfabetu w ruinach fenickich miast-państw: Tyrze, Byblos i Kartaginie, a indeks wpisany został na listę UNESCO "Pamięć Świata". Poszczególne litery alfabetu fenickiego oznaczają również całe wyrazy (np. aleph to wół, beth - dom, gimel - wielbłąd, a daleth to drzwi), jednak ich znaczenie na przestrzeni wieków ulegało wielu zmianom.
Od 1995 roku zamieszkała w Atenach Iwona Glinka, specjalizuje się w nowych formach muzycznych oraz wykonawstwie muzyki współczesnej. Jest założycielką powstałego w 2016 roku zespołu Phasma-Music Ensemble i ma za sobą gorąco przyjmowane koncerty z orkiestrami i zespołami kameralnymi w obu Amerykach, Europie i Azji. Flecistka ma za sobą ponad sto prawykonań utworów kameralnych dedykowanych fletowi, a jej dyskografia obejmuje ponad 30 albumów płytowych wydanych zarówno w Grecji jak w Polsce.
Na program płyt Iwony Glinki, spośród których każda dedykowana jest innemu znakowi alfabetu fenickiego, składają się utwory przygotowane przez współczesnych kompozytorów z całego świata, w których instrumentem przewodnim jest flet. Pojawia się on jednak w rozmaitych odmianach (flet altowy, basowy, piccolo), oraz występuje w różnych konfiguracjach: solo, z fortepianem, klarnetem, obojem, harfą, gitarą, czy wibrafonem.
Nagrany w Subway Recording Studios w Grecji album "Yodh" zawiera premierowe nagrania 17 utworów współczesnych kompozytorów: Dario Argentesiego, Frederica Glessera, Briana Fielda, Spirosa Mazisa, Larsa Fetzeka, Daniele Ciminiello, Dimitrisa Kostopoulosa, Ivana Claydena, Richarda Pressleya, Randalla Snydera, Davida Hirshleifera, Eleny Papari, Williama Price'a, Jean-Pierre'a Viala, José Jesusa de Azevedo Souzy, Betty Wishart i Grega A Steinke.
Siedem utworów to kompozycje solowe na flet, trzy na flet i fortepian, trzy na flet i harfę, a cztery rozpisane zostały na flet i obój lub rożek angielski.
Poza pomysłodawczynią projektu, grającą na kilku odmianach fletu Iwoną Glinką, w poszczególnych nagraniach udział wzięli: Vicky Stylianou (fortepian), Konstantinos Giovanis (obój, rożek angielski) i Evangelia Kiosoglou (harfa).
Grająca w duecie z Iwoną Glinką kompozycje Frederica Glessera ("Summer Nights Passing"), Dimitrisa Kostopoulosa ("Fantasia") i Eleny Papari ("Secret blues") urodzona w Atenach pianistka Vicky Stylianou, już jako nastolatka została laureatką I nagrody Panhelleńskiego Konkursu Pianistycznego K. Papaioannou. Od lat z powodzeniem koncertuje specjalizując się w formach solowych i kameralnych (m.in. z flecistką Virginie Bove, klarnecistami Georgem Georgiou i Yannisem Samprovalakisem, czy altowiolistą Andreasem Georgotasem). Współpraca pianistki z Iwoną Glinką zaowocowała już kilkoma znakomitymi albumami z "fenickiej" serii ("He", 2018, oraz "Heth" i "Zayin", 2019), a jej grę usłyszeć możemy również na trzech płytach z muzyką Alkisa Baltasa ("Intimate Dialogues", 2019 oraz "Musical Mosaics" i "Film Music", 2020).
Odpowiedzialny za partie oboju i rożka angielskiego Konstantinos Giovanis jest muzykiem Athens State Orchestra, oraz kameralnego składu Arundos Trio, który poznać mogliśmy na nagranej z Iwoną Glinką płycie "Four Minutes for Woodwind Quartet" (2019).
Z kolei harfistka Evangelia Kiosoglou, której na płycie "Yodh" słuchamy w kompozycjach Spirosa Mazisa ("With a warbler for a soul"), Richarda Pressleya ("Gjysmëhije") i Jean-Pierre'a Viala ("Ballade"), to artystka z powodzeniem występująca w całej Europie zarówno z własnymi projektami jak w ramach współpracy z orkiestrami Valerio Boldiego, Athens Municipal Orchestra i National Opera Orchestra.
Blisko 80 minut płyty wypełnia bardzo zróżnicowany i urozmaicony program złożony z utworów reprezentujących różne techniki kompozytorskie i odnoszących się do rozmaitych inspiracji. Obok krótkich, niespełna 2-minutowych miniaturek ("One Minute Duo #1" Larsa Fetzeka czy "Forest Ringlet" Ivana Claydena), znajdziemy bardziej rozbudowane formy jak choćby "Summer Nights Passing" Frederica Glessera, "Fantasia" Dimitrisa Kostopoulosa, czy zamykający płytę 3-częściowy utwór Grega A Steinke "Moments at CANYON de CHELLY".
Iwona Glinka stosuje wiele, często dość odległych od siebie technik gry, wypełniając płytę muzyką roztaczającą przed nami pełen wachlarz możliwości brzmieniowych fletu, fletu altowego i piccolo. Artystka potrafi oczarować zarówno zróżnicowaną wibracją i prowadzeniem strumienia powietrza w poszczególnych rejestrach, jak brawurowo połączyć grę z dźwiękami wydawanymi poza instrumentem
Techniki fletowe w muzyce współczesnej wciąż stanowią dla wielu melomanów nieodkrytą tajemnicę. Tymczasem nowoczesne podejście do tego powszechnie uważanego za niepozorny instrumentu, odkrywa przed słuchaczem ogromny potencjał.
Album "Yodh" jest 22. pozycją w katalogu wydawnictwa działającego pod szyldem Fundacji Phasma-Music, założonej w 2016 roku przez greckiego kompozytora Michaila Travlosa.
Album ukazał się 29 września 2020.
Robert Ratajczak

_____________________________________________

 
 
Iwona Glinka
Vicky Stylianou / Konstantionos Giovanis / Evangelia Kiosoglou:
Yodh
CD 2020, Phasma-Music 022

program:
  1. Dario Argentesi - A Visit to Knossos for solo flute
  2. Frederic Glesser - Summer Nights Passing for flute and piano
  3. Brian Field - La coquette heureuse for solo flute
  4. Spiros Mazis - With a warbler for a soul for flute and harp
  5. Lars Fetzek - One Minute Duo #1 for flute and English horn
  6. Daniele Ciminiello - A un altro me stesso for solo flute
  7. Dimitris Kostopoulos - Fantasia for flute and piano
  8. Ivan Clayden - Forest Ringlet for solo flute
  9. Richard Pressley - Gjysmëhije for flute and harp
10. Randall Snyder - Wandering for alto flute and English horn
11. David Hirshleifer - Dialog in A for solo flute
12. Elena Papari - Secret blues for alto flute and piano
13. William Price - SIGNALS for solo flute
14. Jean-Pierre Vial - Ballade for flute and harp
15. José Jesus de Azevedo Souza - Spirals for alto flute and English horn
16. Betty Wishart - Four Bibelots for solo flute
Greg A Steinke - Moments at CANYON de CHELLY (Image Music XXVI) for flute and oboe:
17.   I. Canyon del Muerto – Mummy Cave
18.  II. Canyon del Muerto – Massacre Cave
19. III. Spider Rock – Spider Woman’s Lair

personel:
Iwona Glinka - flety
Vicky Stylianou - fortepian
Konstantinos Giovanis - obój, rożek angielski
Evangelia Kiosoglou - harfa
_____________________________________________