│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

19.11.22

Warsaw Saxophone Orchestra: Debut /2022/

 Ludwig van Beethoven:
12 Kontredansów WoO 14;
Modest Musorgski:
Noc na Łysej Górze;
Wojciech Chałupka: Nyx;
Wojciech Kilar: Orawa;
Krzysztof Koszowski:
Movie Music Medley;
George Gershwin: Błękitna rapsodia.


OPIS:

Debiutancki album założonego i prowadzonego przez Pawła Gusnara zespołu Warsaw Saxophone Orchestra, prezentuje bogate możliwości brzmieniowe, techniczne i kolorystyczne tej formacji. Album w większości zawiera materiał zarejestrowany w październiku 2021 roku podczas koncertu orkiestry w warszawskim Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.
Warsaw Saxophone Orchestra tworzą studenci i absolwenci klasy saksofonu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, którzy należą do grona najlepszych polskich saksofonistów młodego pokolenia, laureaci licznych nagród indywidualnych i zespołowych zdobytych w międzynarodowych konkursach. Formacja wyróżnia się wysokim poziomem artystycznym, kreatywnością i twórczą pasją.
Na repertuar wydanej przez Chopin University Press płyty "Debut", składają się transkrypcje i aranżacje kompozycji ugruntowanych w literaturze orkiestrowej (Beethovena, Musorgskiego i Kilara) opracowane przez członków orkiestry: Jakuba Murasa, Karola Mastalerza i Pawła Gusnara, suita "Movie Music Medley" złożona z popularnych motywów filmowych w opracowaniu Krzysztofa Koszowskiego oraz premiera utworu "Nyx" napisanego specjalnie dla zespołu przez Wojciecha Chałupkę.
W finałowej "Błękitnej Rapsodii" Gershwina koncertującą partię wykonuje znakomity kwartet saksofonowy The WHOOP Group.
Materiał zarejestrowali Izabela Dzieszuk, Mikołaj Grzebieniowski i Katarzyna Rakowiecka-Rojsza.
na podst. tekstu wydawcy
Album ukazał się 18 listopada 2022.

Urodzony w 1976 roku w Sosnowcu saksofonista i pedagog Paweł Gusnar jest jednym z niewielu instrumentalistów prowadzących na równie wysokim poziomie równolegle działalność na polu muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej. Jako muzyk z równym powodzeniem realizuje się w repertuarze klasycznym grając z najlepszymi orkiestrami pod batutą takich mistrzów jak m.in. Krzysztof Penderecki, Jerzy Maksymiuk, Agnieszka Duczmal, Wojciech Rajski, Antoni Wit czy Kazimierz Kord, jak współpracując z artystami z kręgu jazzu i muzyki pop (m.in. Michael Bolton, Katie Melua, Helena Vondrácková, Demis Roussos, Karel Gott, Matt Dusk, Garou czy Chris Botti). Jest czterokrotnym laureatem Nagrody Fryderyk i cenionym pedagogiem związanym z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Od 2012 roku Paweł Gusnar zasiada w Radzie Akademii Fonograficznej.
W roku 2014 z okazji przypadającej 200. rocznicy urodzin twórcy saksofonu, belgijskiego konstruktora i budowniczego instrumentów Adolphe'a Saxa, Paweł Gusnar przygotował wyjątkowy album: "Saxophone Varie", który został uhonorowany prestiżowym Fryderykiem. Po dwóch latach saksofonista zdecydował się kontynuować przedsięwzięcie publikując płytę "Saxophone Varie Vol.2", w roku 2018 doczekaliśmy się trzeciej odsłony projektu, którym był dwupłytowy album "Saxophone Varie Vol.3", a rok 2021 przyniósł album "Saxophone Varie Vol.4"Cykl obrazujący klasyczne oblicze saksofonu przez pryzmat dokonań współczesnych polskich kompozytorów, okazał się jednym z najciekawszych przedsięwzięć artystycznych ostatnich lat.

Powołany do życia w 2016 roku kwartet saksofonowy The WHOOP Group tworzą znakomici instrumentaliści młodego pokolenia: Jakub Muras (sopran), Mateusz Dobosz (alt), Krzysztof Koszowski (tenor) i Szymon Zawodny (baryton). Grupa, której instrumentarium opiera się wyłącznie na saksofonach specjalizuje się w wykonywaniu specjalnie zaaranżowanych na potrzeby składu utworów muzyki klasycznej i współczesnej, nie stroniąc przy tym również od muzyki rozrywkowej, jazzu i folku.
Debiutancka płyta zespołu "Crimes" (2018), zawierała autorskie aranżacje kompozycji Antonio Vivaldiego, Edvarda Griega i Fryderyka Chopina, oraz utwory oryginalnie napisane na kwartet saksofonowy przez współczesnych twórców: Holendra Guillermo Lago i francusko-szwajcarskiego kompozytora Karola Beffę.
The WHOPOP Group wzięli też udział w nagraniu albumu Pawła Gusnara: "Saxophone Varie Vol.3" (2018).


_________________________________________


Warsaw Saxophone Orchestra
feat. The WHOOP Group
Debut
CD 2022, Chopin University Press UMFC CD 158

program:

Ludwig van Beethoven - 12 Kontredansów WoO 14 na dwanaście saksofonów:
  1. Kontredans nr 1 (C-dur)
  2. Kontredans nr 2 (A-dur)
  3. Kontredans nr 3 (D-dur)
  4. Kontredans nr 4 (B-dur)
  5. Kontredans nr 5 (Es-dur)
  6. Kontredans nr 6 (C-dur)
  7. Kontredans nr 7 (Es-dur)
  8. Kontredans nr 8 (C-dur)
  9. Kontredans nr 9 (A-dur)
10. Kontredans nr 10 (C-dur)
11. Kontredans nr 11 (D-dur)
12. Kontredans nr 12 (Es-dur)

13. Modest Musorgski - Noc na Łysej Górze na trzynaście saksofonów
14. Wojciech Chałupka - Nyx na orkiestrę saksofonową
15. Wojciech Kilar - Orawa na dwanaście saksofonów
16. Krzysztof Koszowski - Movie Music Medley na orkiestrę saksofonową
17. George Gershwin - Błękitna rapsodia na kwartet saksofonowy i orkiestrę saksofonową

wykonawcy:
Warsaw Saxophone Orchestra
dyrygent: Paweł Gusnar
oraz:
The WHOOP Group
_________________________________________