│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

19.8.19

Michail Travlos - Night Visions /2019/


Five Midnight Scenes; Five Short Modern Jazz Studies; Night Walk in the Woods; Rondo de la Nuit; Miniature; Dedication; Seven Short Pieces.





"Night Visions" to już drugi, po gorąco przyjętej i obsypanej nagrodami płycie "Progressions" (2017), album w całości wypełniony kompozycjami urodzonego w 1950 roku greckiego kompozytora Michaila Travlosa. To pod każdym względem w pełni autorska płyta; Travlos samodzielnie przygotował także grafikę ilustrującą okładkę, a album ukazał się nakładem założonej przez artystę w 2016 roku fundacji Phasma-Music.
Na program "Night Visions" składa się siedem utworów kameralnych (trzy cykle i cztery krótsze formy) skomponowanych na przestrzeni 35 lat (1983-2018) z myślą o rozmaitym instrumentarium: od utworów solowych (na fortepian i flet), poprzez duet (flet i klarnet basowy), trio (flet, klarnet i wibrafon), a na kwartecie smyczkowym zakończywszy.
Wykonanie swych dzieł grecki artysta powierzył znakomitym polskim kameralistom: flecistce Iwonie Glince, znanemu z wydanych w 2018 roku płyt "Gimel" i "Daleth" klarneciście Adamowi Eljasinskiemu, pianiście Marcinowi Piotrowi Łopackiemu (m.in. formacje Ad Hoc Ensemble i Ensemblage), grającemu na wibrafonie Leszkowi Lorentowi oraz grupie smyczkowej NeoQuartet.
Od 1995 roku zamieszkała w Atenach Iwona Glinka, specjalizuje się w nowych formach muzycznych oraz wykonawstwie muzyki współczesnej. Jest założycielką powstałego w 2016 roku zespołu Phasma-Music Ensemble i ma za sobą gorąco przyjmowane koncerty z orkiestrami i zespołami kameralnymi w obu Amerykach, Europie i Azji. Flecistka ma za sobą ponad sto prawykonań utworów kameralnych dedykowanych fletowi, a jej dyskografia obejmuje ponad 20 albumów płytowych wydanych zarówno w Grecji jak w Polsce. Jednym z najbardziej spektakularnych przedsięwzięć artystki jest cykl albumów muzycznie ilustrujących poszczególne znaki alfabetu fenickiego.
Słyszany wraz z Iwoną Glinką i Adamem Eljasinskim w otwierającym niniejszy album cyklu "Five Midnight Scenes" perkusista i wibrafonista Leszek Lorent specjalizuje się w  wykonawstwie utworów multiperkusyjnych oraz dzieł teatru instrumentalnego, współpracując wieloma wybitnymi współczesnymi kompozytorami niejednokrotnie dedykującymi mu swe utwory. Nagrania Leszka Lorenta znajdziemy na płytach takich wytwórni jak DUX, Chopin University Press, Requiem Records i For Tune. W roku 2016 ukazał się nominowany do Nagrody Fryderyka album Lorenta "Tonisteon" zainspirowany twórczością Iannisa Xenakisa, a rok 2018 przynióśł płyty: "Percussion Works" z kompozycjami dedykowanymi mu przez Dariusza Przybylskiego oraz album "Daleth" nagrany z Iwoną Glinką i Adamem Eljasinskim.
Ostatnie 11 minut albumu "Night Visions" należy do zespołu NeoQuartet, któremu Michail Travlos powierzył wykonanie cyklu "Seven Short Pieces". NeoQuartet to dziś jeden z najbardziej aktywnych zespołów smyczkowych w Europie, a zarazem jedna z najbardziej kreatywnych formacji w swojej formule. Grupa powstała w 2006 roku z inicjatywy absolwentów Akademii Muzycznych w Gdańsku, Warszawie i Lucernie. Skład grupy tworzą: Karolina Piątkowska-Nowicka (I skrzypce), Paweł Kapica (II skrzypce), Michał Markiewicz (altówka) i Krzysztof Pawłowski (wiolonczela). W roku 2010 ukazała się pierwsza płyta NeoQuartet, która w kategorii Debiut Fonograficzny zdobyła nominację do Nagrody Fryderyka. NeoQuartet specjalizuje się w interpretacjach współczesnych kompozycji, a w dyskografii grupy warto wymienić m.in. płytę "Kościów" (2014) w całości dedykowaną twórczości jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów młodego pokolenia: Aleksandra Kościowa, czy wydany pod koniec maja 2019 roku album "Greek Music for String Quartet" wypełniony kompozycjami współczesnych kompozytorów z Grecji.
Na "Night Visions" obcujemy z materiałem niezwykle urozmaiconym, zarówno pod względem formy jak brzmienia. Poszczególne utwory odsłaniają nadzwyczajne możliwości kompozytora w zakresie rozmaitych form i ich przekonującego przekazu. Dźwiękowe pejzaże przenikają się wzajemnie, bezwzględnie wciągając odbiorcę w strefę imaginacji i odrealnionej rzeczywistości.
Zestawione w formie albumu utwory, mimo iż zarejestrowane w dwóch różnych miejscach (Warszawa, Gdańsk) podczas odległych o rok sesji nagraniowych (2017, 2018) zrealizowanych przy użyciu odmiennego instrumentarium, tworzą zwarty i zamknięty koncepcyjnie program, a zamknięcie go cyklem rozpisanym na kwartet smyczkowy, okazało się znakomitym rozwiązaniem.
Premiera 6 września 2019 roku.
Robert Ratajczak

___________________________________________


Michail Travlos - Night Visions
CD 2019, Phasma-Music 009

program:

Five Midnight Scenes for flute, clarinet (+b.cl.) and vibraphone:
  1. Midnight Clock
  2. Midnight Express
  3. Midnight Factory
  4. Midnight Landscape
  5. Midnight Church

Five Short Modern Jazz Studies for solo piano:
  6. Jazzy Accents
  7. Staccato - Syncope
  8. Reminiscence
  9. The Spinning Wheel
10. Bartender’s Night Shift

11. Night Walk in the Woods for solo alto flute
12. Rondo de la Nuit for solo piano
13. Miniature for solo piano
14. Dedication for flute and bass clarinet

Seven Short Pieces for string quartet:
15. Bewildered
16. Beams of Light in Gold
17. Dance of the Evil Witch
18. Staring.... 
19. Clock of Eternity
20. From Beyond... 
21. The Luna Park

wykonawcy:
Iwona Glinka - flety
Leszek Lorent - wibrafon
Adam Eljasinski - klarnety
Marcin Piotr Łopacki - fortepian
NeoQuartet - kwartet smyczkowy
___________________________________________