│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

2.6.21

Iwona Glinka: Lament for Theodore Antoniou Vol.2 /2021/

   
Dimitris Karnasopoulos; Vassilis Kitsos; Anicia Kohler; Athanasios Koumenteris; Maria Lazaridou; Tao Li; Andrew List; Konstantinos Lykouriotis; Ivan Lyran; Carmelo Mantione; Juan Pablo Medina; Rene Nikolaou; Benjamin Nylander; Taishi Ohira; Manos Panayiotakis; Maria Papadopoulou; Orestis Papaioannou; Elena Papari; Akmal Parwez; Claudio Passilongo; Athina Pavlaki; Sergio Pérez.

 
 
Od lat zamieszkała w Grecji znakomita flecistka Iwona Glinka specjalizuje się w wykonawstwie muzyki współczesnej i z dużym powodzeniem eksploruje rozmaite nowe formy muzyczne. Integralną część jej repertuaru stanowią solowe miniatury na flet, które wypełniają takie albumy jak: "One Minute" (2017), oraz wydane pod patronatem LongPlay "Two Minutes" (2018) i "Two Minutes (solo flute)" (2019). W ostatnim czasie Iwona Glinka podjęła się realizacji obszernego fonograficznego cyklu ilustrującego poszczególne znaki alfabetu fenickiego, którego repertuar złożony jest z kompozycji kilkudziesięciu kompozytorów z całego świata. W serii, której patronuje LongPlay dotychczas ukazały się płyty: "Gimel", "Daleth" i "He" (2018), "Waw", "Zayin" i "Heth" (2019), oraz "Yodh" i "Teth" (2020)
Z kolei w roku 2021 ukazały się trzy płyty wypełnione 66 krótkimi utworami na flet solo dedykowanymi greckiemu kompozytorowi, dyrygentowi i pedagogowi Theodore'owi  Antoniou (1935-2018). Miniatury przygotowała cała rzesza współczesnych kompozytorów z całego świata, w tym m.in. Aaron Alter, Scott Brickman, Richard Pressley, Christos Samaras, Louis Sauter i Michail Travlos.
Theodore Antoniou  pozostawił po sobie ponad 150 utworów stworzonych dla potrzeb teatru i filmu, oraz niezliczoną ilość rozmaitych kompozycji powstałych na przestrzeni kilkudziesięciu lat aktywnej twórczości. Jako dyrygent Antoniou współpracował z wieloma orkiestrami i zespołami muzycznymi jak m.in. Boston Symphony Orchestra Chamber Players, Orkiestry Radiowe Berlina i Paryża, Bawarska Orkiestra Radiowa, Tonhalle Orchestra, Narodowa Opera Grecji i Berkshire Music Center Orchestra, oraz prowadził założone przez siebie zespoły: Alea II, Alea III, Philadelphia New Music Group i Hellenic Group of Contemporary Music. Wykładał na Uniwersytecie Stanforda, Uniwersytecie w Utah, Akademii Muzycznej w Filadelfii i Boston University. Jako animator życia muzycznego był prezesem Narodowego Stowarzyszenia Kompozytorów Greckich i dyrektorem Sceny Eksperymentalnej Greckiej Opery Narodowej.
W dorobku kompozytorskim Antoniou znajdziemy m.in. lamenty dedykowane zmarłym przyjaciołom: "Lament for Michelle" i "Lament for Joseph" na flet solo, "Lament for Manos" na klarnet solo, "Lament for Walter" na altówkę solo, "Lament for John" na róg solo, "Lament dla Yiannis Mantakas" na chór mieszany i "Lament for Lukas".
To właśnie te, oparte na stylistyce greckich żałobnych pieśni moirolo utwory, oraz przyświecająca ich powstaniu idea, zainspirowały Iwonę Glinkę do realizacji niniejszego projektu i nakłonienia kilkudziesięciu kompozytorów do przygotowania krótkich utworów ku czci zmarłego w 2018 roku artysty. Trwająca 20 lat muzyczno-przyjacielska więź łącząca flecistkę z greckim kompozytorem, oraz praca w ramach prowadzonego przez Antoniou prestiżowego zespołu Hellenic Contemporary Music Ensemble, sprawiły iż muzyka, której słuchamy na trzech płytach
"Lament for Theodore Antoniou", nasycona jest ogromem naturalnych emocji i szczerego żalu.
Na drugiej płycie podobnie jak na "Vol.1", znajdziemy zestaw 22 premierowych kompozycji na flet solo przygotowanych specjalnie z myślą o tym projekcie, a zarejestrowanych w grudniu 2020 roku. Utwory skomponowali twórcy z Grecji, Włoch, Szwajcarii, USA, Brazylii, Meksyku, Japonii i Chin, a program tworzy koncepcyjną i zwartą całość będącą zbiorem
rapsodów i lamentów nad śmiercią wielkiego kompozytora.
Piękna, nasycona żalem muzyka jest też kolejnym dowodem niebywałych możliwości techniczno-interpretacyjnych grającej na kilku rodzajach fletu, inicjatorki przedsięwzięcia, Iwony Glinki.
Z konwencji brzmieniowej opartej na dźwiękach fletu z pogłosem, wymyka się utwór urodzonego w 1968 roku w Meksyku Juana Pablo Mediny, umieszczony w połowie płyty, który oprawiony został elektroniką. Otrzymany efekt wywołuje skojarzenia z estetyką minimal music oraz stanowi rodzaj podziału blisko 73-minutowego programu płyty na dwie części.
Płyty "Lament for Theodore Antoniou" (Vol.1-3) ukazały się nakładem wytwórni działającej w ramach  prowadzonej od 2016 roku przez greckiego kompozytora Michaila Travlosa, Fundacji Phasma-Music.
Album ukazał się 13 stycznia 2021.
Robert Ratajczak

____________________________________________

 
 
Iwona Glinka: Lament for Theodore Antoniou Vol.2
CD 2021, Phasma-Music 032

program:
  1. Dimitris Karnasopoulos
  2. Vassilis Kitsos
  3. Anicia Kohler
  4. Athanasios Koumenteris
  5. Maria Lazaridou
  6. Tao Li
  7. Andrew List
  8. Konstantinos Lykouriotis
  9. Ivan Lyran
10. Carmelo Mantione
11. Juan Pablo Medina
12. Rene Nikolaou
13. Benjamin Nylander
14. Taishi Ohira
15. Manos Panayiotakis
16. Maria Papadopoulou
17. Orestis Papaioannou
18. Elena Papari
19. Akmal Parwez
20. Claudio Passilongo
21. Athina Pavlaki
22. Sergio Pérez

Iwona Glinka - flety
 ____________________________________________