Stanisław Moryto - Solo & Chamber Works /2021/

A tre; Koło; Conductus; A due; E-la; Canto; Tryglif; Pięć pieśni.
 

 
 
 
Wybitny kompozytor, organista i pedagog Stanisław Moryto (1947-2018) był nie tylko wszechstronnym artystą, ale też współtwórcą narodowych instytucji kultury i skoncentrowanym na polskiej muzyce organowej wydawcą. W latach 2005–2012 pełnił też stanowisko rektora Akademii Muzycznej i Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Dorobek kompozytorski Stanisława Moryto obejmuje liczne utwory smyczkowe, chóralne, pieśni i koncerty na orkiestrę.
W roku 2017 wybór jego kompozycji, pośród których znalazły się miniatury smyczkowe, cykl pieśni nawiązujących do folkloru kurpiowskiego, suita smyczkowa oraz Koncert na perkusję, harfę i orkiestrę smyczkową, ukazał się na wydanej nakładem wytwórni DUX, monograficznej płycie nagranej przez sopranistkę Annę Mikołajczyk-Niewiedział, harfistkę Annę Sikorzak-Olek, perkusistę Stanisława Skoczyńskiego i muzyków Filharmonii Kameralnej w Łomży pod dyr. Jana Miłosza Zarzyckiego ("Stanisław Moryto", 2016).
Z kolei w roku 2019 wytwórnia Requiem Records opublikowała dedykowany artyście przez akordeonistów Elżbietę Rosińską, Krzysztofa Olczaka i Pawła Zagańczyka oraz perkusistę Mirosława Adrjanczyka album "A tre".
Wyjątkową pozycją fonograficzną prezentującą wszechstronność kompozytorską Stanisława Moryto jest wydana pod patronatem LongPlay przez Chopin University Press dwa lata po śmierci artysty płyta "In Memoriam" (2020), nagrana przez Warszawski Chór Chłopięcy Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina pod dyr. Jakuba Michała Hutka i organistę Adama Kowalskiego, na której znajdziemy dwa przejmujące cykle mszalne na chór mieszany a capella: "Missa brevis pro defunctis" i "Msza legnicka", oraz rozpisaną na głosy solowe, chór mieszany i organy, motet-lamentację "O mors crudelis" i instrumentalny utwór organowy "Cantio polonica".
Kolejną pozycją fonograficzną w całości wypełnioną utworami kompozytora jaka ukazała się nakładem Chopin University Press, jest album przygotowany z okazji odbywającego się w dniach 14-18 września 35. Legnickiego Conversatorium Organowego, którego patronem jest Stanisław Moryto.
W programie 55-minutowego albumu zatytułowanego "Solo & Chamber Works" znalazły się utwory stricte akordeonowe ("A tre", "Conductus", "A due" i "E-la"), "Tryglif" na flet, gitarę i akordeon, cykl pieśni Stanisława Moryto do słów Tadeusza Kobierzyckiego na głos żeński i akordeon, oraz "Canto" na puzon i organy i "Koło" na saksofon solo. Kompozycje "Canto" i "Tryglif" zarejestrowane zostały po raz pierwszy, będąc zarazem światowymi premierami fonograficznymi na tym albumie.
Program zarejestrowany został przez grono znakomitych artystów: związanych z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie: Klaudiusza Barana (akordeon) i Pawła Gusnara (saksofon), oraz Michała Sławeckiego (organy), Joannę Freszel (sopran), Karola Gajdę (puzon), Rafała Grząkę (akordeon), Mateusza Kowalskiego (gitara), Marię Peradzyńską-Filip (flet) i Miłosza Pękalę (perkusja).
Saksofonową perełką jest przez lata zapomniane "Koło", utwór pełen efektów sonorystycznych i zaskakujących zmian tempa, wykonany przez wybitnego saksofonistę klasycznego i pedagoga Pawła Gusnara, artystę który w ostatnich latach zasłynął głośnym cyklem płyt pod wspólnym tytułem: "Saxophone Varie".
Świetnym zamknięciem całości jest cykl "Pięciu pieśni do słów Tadeusza Kobierzyckiego". Te zwarte i krótkie utwory wykonuje znakomity duet tworzony przez dysponującą ujmującym głosem i wyjątkowym darem emocjonalnego przekazu wokalnego sopranistkę Joannę Freszel i wybitnego akordeonistę, od 2016 pełniącego stanowisko rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Klaudiusza Barana. Oboje artystów doskonale znamy m.in. dzięki świetnym albumom "real life song", 2015 (J.Freszel) oraz "Ignacy Zalewski - Accordion Works", 2020 -patronat LongPlay i "20th Century Russian Accordion Sonatas", 2021 (K.Baran).
Dzięki urozmaiconemu instrumentarium i odmiennemu brzmieniu poszczególnych nagrań, płyta zawiera bardzo zróżnicowany stylistycznie program, będący znakomitym przeglądem dorobku kompozytorskiego Stanisława Moryto.
Premiera koncertowa: 14-18 września 2021.
Premiera handlowa: 8 października 2021.
Robert Ratajczak

_____________________________________________

 
 
Stanisław Moryto - Solo & Chamber Works
CD 2021, Chopin University Press UMFCD 156

program:
  1. A tre na dwa akordeony i perkusję
  2. Koło na saksofon
  3. Conductus na dwa akordeony i organy
  4. A due na dwa akordeony
  5. E-la na akordeon solo
  6. Canto na puzon i organy
  7. Tryglif na flet, gitarę i akordeon
Pięć pieśni do słów Tadeusza Kobierzyckiego na głos żeński i akordeon:
  8. 1.Twoje serce
  9. 2.Tam
10. 3.Dotknij tej zieleni
11. 4.Idziesz swoją drogą
12. 5.Weź ode mnie

wykonawcy:
Klaudiusz Baran, Rafał Grząka - akordeon
Joanna Freszel - sopran
Karol Hajda - puzon
Paweł Gusnar - saksofon
Mateusz Kowalski - gitara
Maria Peradzyńska-Filip - flet
Miłosz Pękala - perkusja
Michał Sławecki - organy
_____________________________________________