│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

25.1.23

Gorilla Mask: Mind Raid /2022/

 Three-Headed Monster; Mind Raid; Demon Durge; Do What We Can; RumbaDub; Centrifuge; Rotation.

Istniejące od 2010 roku kanadyjsko-austriacko-niemieckie trio Gorilla Mask ma za sobą serię gorąco przyjętych albumów popartych niezliczoną ilością koncertów. Status formacji z każdym rokiem wzrasta, czyniąc z niej dziś jedno z najciekawszych zjawisk współczesnej europejskiej sceny jazzowej.
Trio Gorilla Mask tworzy trzech wszechstronnych muzyków, równolegle udzielających się też w innych projektach.
Urodzony w 1978 roku w Kanadzie, a od 2008 roku zamieszkały w Berlinie saksofonista Peter Van Huffel, poza działalnością w ramach Gorilla Mask znany jest z wielu odważnych projektów muzycznych: kameralnego składu House of Mirrors, oraz doskonałych albumów nagranych z m.in. Michaelem Batesem i Jeffem Davisem ("Boom Crane", 2013), Andreasem Willersem i Oliverem Steidle ("The Scrambling Ex", 2014), Kwintetem Meinrada Kneera ("Oneirology", 2015) czy wreszcie z świetnym gitarzystą Alexem Maksymiwem ("KRONIX", 2016). Niezwykle agresywny sposób gry alcisty, pełen jest swego rodzaju duchowości spod znaku Charliego Parkera i Erica Dolphy oraz wyczuwalnych w każdym niemal dźwięku uczuć.
Basista składu Roland Fidezius doskonale radzi sobie zarówno z instrumentem elektrycznym jak akustycznym, w obu przypadkach eksponując swój własny niepowtarzalny styl i wyjątkową finezję w zakresie basowych kreacji. Wraz z perkusistą Gorilla Mask, Rudim Fischerlehnerem, tworzy silny rytmiczny tandem, wspierający wielu solistów. Z pianistą Simonem Vincentem współtworzą Occasional Trio, skład który w roku 2016 zachwycił miłośników jazzu albumem "Opening Lines" (2015).
Austriacki perkusista Rudi Fischerlehner to nie tylko znakomity instrumentalista, ale też ceniony kompozytor i producent muzyczny. Już jako nastolatek w latach 90-tych angażował się w rozmaite projekty muzyczne, oscylujące między improwizowaną muzyką eksperymentalną a rockiem, a w XXI wieku dał się poznać jako leader i wyłączny twórca repertuaru kwartetu Pinx. Nagrane w tym składzie płyty: ''Pinx'' (2005) oraz ''milieu'' (2007) okazały się niezwykle dojrzałą wizytówką artysty, doskonale odnajdującego się w nasyconych improwizacjami utworach kreowanych wraz z trojgiem muzycznych przyjaciół. Podczas kolejnych lat swej muzycznej drogi, Fischerlehner współpracował m.in. z saksofonistką Ingrid Laubrock a pod szyldem Grid Mesh nagrał płytę ''coordinates'' (2010) z Andreasem Willersem i Frankiem Paulem Schubertem. Z kolei rok 2013 przyniósł wyśmienity album ''TAM'' (2013) zrealizowany z gitarzystą Olafem Ruppem i puzonistą Matthiasem Mullerem. Z pierwszym z wymienionych Fischerlehner opublikował też płyty: "Live At Lydfestival Aarhus" (2015) i jako duet Xenofox "Hundred Begginings" (2016).
Przełomowym dla Gorilla Mask okazało się nawiązanie współpracy z specjalizującą się w muzyce jazzowej portugalską wytwórnią Clean Feed. Po pełnym wyjątkowej mocy albumie ''Howl!'' (2012), Gorilla Mask zadebiutowali pod flagą tego wydawnictwa albumem ''Bite My Blues" (2014), poszerzającym stylistyczne spectrum zespołu o jeszcze większą dynamikę i siłę. To na tym albumie postanowiono zastąpić kontrabas, elektrycznym instrumentem, kreując tym samym jeszcze bardziej agresywne partie nadające utworom posmaku muzyki rockowej. Rok 2017 przyniósł album "Iron Lung", na którym muzycy jeszcze bardziej wzmocnili terminy: punk-jazz i trash-jazz, jakimi krytycy muzyczni określają wyjątkowy styl zespołu.
Piątą płytą tria jest nagrany w listopadzie 2021 roku w berlińskich Tricone Studios album: "Mind Raid", który rok później ukazał się nakładem Clean Feed Records.
Okres pandemii i związany z nim brak możliwości intensywnego koncertowania, sprawiły iż muzycy, skupili się na pracy nad nowym materiałem w nieco innych okolicznościach. Prawie 13 lat wspólnych występów i cztery nagrane pod szyldem Gorilla Mask płyty, pozwoliły zespołowi wypracować unikatowe brzmienie i charakterystycznie, energiczne podejście do muzyki. Tym razem jednak skład prowadzony pod wodzą lidera i twórcy większości repertuaru Petera Van Huffela, pracował bardziej demokratycznie. Efektem jest pierwszy album Gorilla Mask stworzony w całości kolektywnie przez cały zespół.
Eksperymentując z różnymi koncepcjami i rozwiązaniami, Van Huffel, Fidezius i Fischerlehner, połączyli kontrastujące z sobą motywy wykorzystując je jako punkt wyjścia do rozbudowanych improwizacji. Całość wraz z Rudim Fischerlehnerem zmiksował ceniony amerykański producent muzyczny James Plotkin.
Z każdym kolejnym albumem Gorilla Mask, mamy do czynienia z subtelnie wprowadzanymi do brzmienia innowacjami, ustalającymi nowe obrzeża stylistyki tria. "Mind Raid" to wyjątkowa synteza indywidualności każdego z trzech równoprawnych muzyków składu. Tradycyjnie w przypadku tego zespołu mamy do czynienia ze śmiałym zastosowaniem elektroniki, która dodatkowo wzmacnia potężne brzmienie.
Albumem tym Gorilla Mask potwierdza swój status zespołu preferującego współczesną jazzową awangardę, a jednocześnie zacierającego granice między takimi gatunkami muzycznymi jak: jazz, trash metal i punk rock.
"Mind Raid" to kolejny ważny krok dla trójki muzyków tworzących Gorilla Mask, oraz świeża porcja energetycznej a czasem wręcz agresywnej, pełnej szalonych improwizacji muzyki. Doskonałym określeniem zespołu jest tytuł otwierającego album utworu: "Three-Headed Monster". "Mind Raid" to prawdziwa "jazda bez trzymanki", lub może trash-jazzowy rollercoaster.
Album ukazał się 18 listopada 2022.
Robert Ratajczak

____________________________________________


Gorilla Mask
Mind Raid
CD 2022, Clean Feed CF602D

program:
1. Three-Headed Monster
2. Mind Raid
3. Demon Durge
4. Do What We Can
5. RumbaDub
6. Centrifuge
7. Rotation

personel:
Peter Van Huffel – saksofony, elektronika
Roland Fidezius – gitara basowa, efekty
Rudi Fischerlehner – perkusja, instr. perkusyjne
____________________________________________